Powrót dynamicznej aury!!

CHŁODNY FRONT ATMOSFERYCZNY, SILNE PORYWY WIATRU I ŚNIEŻNA KONWEKCJA ADWEKCYJNA

Za nami dwa dni spokojnej aury, ale niestety nic co dobre nie trwa długo i już w drugiej części nocy z środy na czwartek pojawi się dość dynamiczny chłodny front atmosferyczny związany z wtórnym ośrodkiem niskiego ciśnienia Ida stacjonującym nad Estonią, który generował będzie opady deszczu lub deszczu ze śniegiem o słabym i umiarkowanym natężeniu (punktowo możliwe że w strefę frontową wbudują się komórki konwekcyjne i wtedy nie można wykluczyć silniejszych opadów deszczu i deszczu ze śniegiem, a także krupy śnieżnej lub drobnego gradu), więc na drogach i chodnikach będzie ślisko!!

20220119_125632_0000

Po przejściu strefy frontowej zacznie napływać zimna masa powietrza arktycznego morskiego z temperaturą w środkowej warstwie atmosfery rzędu zaledwie -40°C – -42°C, co zaowocowuje wystąpieniem znacznego pionowego gradientu temperatury skutkującego pojawieniem się niewielkiej chwiejności termodynamicznej, która spowoduje rozwój komórek i liniowych pasm konwekcyjnych (a nawet punktowych burz śnieżnych!!).
Największe szanse na powstanie burz śnieżnych wystąpią tuż za chłodnym frontem atmosferycznym w środowisku lepszej kinematyki, ale to nadal niepewny scenariusz.
Podczas przechodzenia struktur konwekcyjnych (lub burzowych) należy się liczyć z intensywnymi, lecz krótkotrwałymi opadami śniegu, krupy śnieżnej lub drobnego gradu w towarzystwie silnych porywów wiatru!!

20220119_130411_0000

Jakby tego było mało w związku z dużym poziomym gradientem ciśnienia atmosferycznego pojawiać się będą silne, punktowo bardzo silne porywy wiatru dochodzące do 70 – 75 km/h (zarówno w rejonie oddziaływania strefy frontowej jak i po jej przejściu), choć w przypadku pojawienia się liniowych formacji konwekcyjno-burzowych podmuchy wiatru mogą osiągnąć nawet 80 – 85 km/h (w najbardziej pesymistycznej wersji!!).

Przed nami kolejne dość dynamiczne godziny, ale już nie aż tak niebezpieczne jak w poniedziałek, ale mimo wszystko warto zachować ostrożność!!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analizy pogodowe, Artykuły, Prognozy pogody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *