Nasza twórczość

Artykuły

Autorskie artykuły o tematyce pogodowej pisane przez naszych członków. Póki co jeszcze nic nie ma ich za dużo, ale biegiem czasu się to zmieni.

  • W tamtym tygodniu dużo się mówiło o deszczu marżnącym i deszczu lodowym. Zapewne zadajecie sobie pytanie jak to możliwe jeśli mamy temperatury na minusie i to nie małym. W poniższym artykule postaram się wytłumaczyć jak to wygląda z meteorologicznego punktu widzenia.

      Deszcz marżnący i deszcz lodowy

  • Każdy wie co to jest i jak wygląda burza, ale jeśli idzie o stworzenie prostej regułki jej opisującej to już nie jest to takie proste. Ale od czego macie Nas!! W poniższym – już ostrzegam – długim artykule postaram się w jak najprostszy sposób opisać: co to jest burza? Jak powstają burze? Jakie są czynniki wspomagające konwekcję? A także na jakie typy i rodzaje możemy podzielić burze? Więc nie zostaje Nam nic innego jak zaprosić Was do przeczytania i wytrwania do końca!!

Podstawowe informacje o burzach i ich podział

  • W niniejszej pracy zajmę się przedstawieniem sposobu powstawania i rozwoju struktury NCFR, na podstawie pracy naukowej autorstwa Koch and Kocin z 1991 (pkt 8, ppkt 12) oraz Mariana de Orla-Barile, Foresta Cannona, Nina S. Oakleya i F. Martin Ralpha z 2021 (pkt 8, ppkt 1).

    Następnie przeprowadzę analizę sytuacji synoptycznej na dzień, przed, i w dzień incydentu odpowiadającej za rozwój zjawiska, a także analizę przebiegu żywiołu na podstawie danych radarowych dostępnych na portalu IMGW.

    W dalszej kolejności, zajmę się niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi towarzyszącymi rozległej linii szkwału, ocenie ich siły na podstawie danych meteorologicznych i zdjęć – zniszczeń spowodowanych przede wszystkim przez bardzo silne, niszczące porywy wiatru, a także raportów dodanych do autorskiej bazy danych i europejskiej bazy ESWD.

    Na koniec, przedstawię krótkie podsumowanie, niezwykle aktywnego, jak na okres zimowy incydentu burzowo-wiatrowego oraz wykaz źródeł z których korzystałem w poniższym artykule.

Rozległa linia szkwału z 17 stycznia 2022 r. w formie Narrow Cold Frontal Rainband na chłodnym froncie atmosferycznym wtórnego ośrodka niskiego ciśnienia Hannelore


 

Publikacje

Nasze artykuły i inne nasze inwencje twórcze w formacie PDF z możliwością pobrania.

Wizytówka:

Artykuły: