O stronie

Geneza 

Wyładowania atmosferyczne zarejestrowane 19 lipca 2015. A) górna grafika: lightiningmaps.org B) dolna grafika: burze.dzis.net + zaznaczona Łęczyca

Wyładowania atmosferyczne zarejestrowane 19 lipca 2015. A) górna grafika: lightiningmaps.org B) dolna grafika: burze.dzis.net + zaznaczona Łęczyca

Strona Poddębicko Łęczyccy Łowcy Burz (PŁŁB, wcześniej znana jako Łowcy Burz Poddębice i Okolica) powstała po pamiętnym 19 lipca 2015, kiedy to przez Nasz region przeszła silna superkomórka burzowa, szybko przekształcająca się w dość rozległą liniową formację burzową (z wbudowaną linią szkwału), która przyczyniła się do uszkodzenia drzewostanów i dachów, a także ranienia kilku osób. Struktura burzowa która przeszła tego dnia wraz z częścią z woj. kujawsko-pomorskiego (silna formacja bow echo) i innych w pasie z zachodu na wschód (w tym również gwałtowne burze znad wschodnich Niemiec i częściowo Białorusi) ostatecznie zostały zaklasyfikowane jako Derecho (silna i rozległa formacja burzowa, której towarzyszą bardzo silne i niszczące porywy wiatru przekraczające w kilku niezbyt daleko oddalonych miejscach nawet 120 km/h).


 

Przebieg wydarzeń w tym pamiętnym dniu

Prognozy na ten dzień wyglądały niepokojąco, ale gdy został wydany 3 stopień ostrzeżenia przed niebezpiecznymi burzami, było wiadomo że będziemy mieli doczynienia z najgrożniejszym incydentem burzowym w tym roku.

Mapa synoptyczna z 19 lipca 2015, godz. 12:00 (dolna grafika) i 20 lipca 2015, godz. 00 (górna grafika), źródło: danepubliczne.imgw.pl

Mapa synoptyczna z 19 lipca 2015, godz. 12:00 (dolna grafika) i 20 lipca 2015, godz. 00 (górna grafika), źródło: danepubliczne.imgw.pl

Gwałtowne burze (superkomórki i bow echo) powstawały na falujący froncie atmosferycznym oddzielającym dwie zróżnicowane termicznie masy powietrza (zwrotnikowego i polarno-morskiego). Zafalowanie z biegiem czasu urosło do płytkiego ośrodka niskiego ciśnienia, które znacząco zwiększyło intensywność zjawisk burzowych.

Już w godzinach południowych nad Niemcami zaczęły powstawać superkomórki, które w dość szybkim tempie przemieszczały się wgłąb kraju. Na wschód od Poznania owe komórki utworzyły duży liniowy układ burzowy, który następnie przekształcił się Bow Echo, na którego południowym krańcu powstała superkomórka, która przeszła przez nasz region . Następnie po południowej stronie superkomórki zaczęły się dobudowywać kolejne silne komórki burzowe, które połączyły się w kolejną formację liniową. Gwałtowna burza wygenerowała chmurę szelfową, która przyniosła silne porywy wiatru, a także zjawisko downbrustu połączone z intensywnymi opadami deszczu i gradu. Komórka cechowała się dużą wodnością, gdyż w ciągu 16 minut spadło aż 26 mm deszczu i grad, którego największe gradziny dochodziły do 3 cm.

W regionie burza wyrządziła trochę strat głównie w postaci połamanych licznych gałęzi i powalonych drzew, a także zostało zerwanych lub uszkodzonych kilka dachów. W Piątku ranne zostały dwie osoby.


 

Nasza ekipa

Przybliżona lokalizacja członków ekipy PŁŁB.

Przybliżona lokalizacja członków ekipy PŁŁB.

W skład naszej ekipy wchodzi 11 osób, w tym 2 kobiety. Większość członków jest głównie obserwatorami pogodowymi, choć wśród nich znajduje się także trójka osób zajmujących się pisaniem prognoz (z różnym doświadczeniem prognostycznym), itd.