1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA PRZED BURZAMI ze szczególnym uwzględnieniem intensywnych i nawalnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru i opadów większego gradu.
*WAŻNOŚĆ:
Od 9.06, godz. 8:00 do 10.06, godz. 8:00.
*OMÓWIENIE SYTUACJI:
W dniu dzisiejszym wpływ na pogodę w regionie będzie miała zatoka niskiego ciśnienia, a także rozwijające się w jej środowisku płytkie niże. Wzdłuż zatoki niżowej pojawi się pofalowany chłodny front atmosferyczny przed którym napływać będzie gorące i wilgotne powietrze pochodzenia czarnomorskiego. Przed frontem powstanie silna przedfrontowa strefa zbieżności wiatru z większą akumulacjá wilgoci skutkującą pojawianiem się energii SBCAPE rzędu 1200-1600 J/kg, więc należy się liczyć z rozwojem głębokiej, wilgotnej konwekcji.
W związku z dość słabymi warunkami kinematycznymi (choć punktowo warunki mogą być nieco lepsze) należy się liczyć z rozwojem wolno się przemieszczających mocno uwodnionych burz/burz wielokomórkowych organizujących się w układy Training storms lub większe układy burzowe (w dojrzałej fazie konwekcji możliwa nawet linia szkwału). Poza tym na zachodnim skraju strefy konwergencji wiatru pojawi się nieco podwyższona skrętność burzowa, co może przyczynić się do powstania niemal stacjonarnych superkomórek burzowych typu wysokoopadowego.
Podczas przechodzenia burz należy się liczyć głównie z intensywnymi i nawalnymi opadami deszczu rzędu 30 – 45 mm, z silnymi porywami wiatru dochodzącymi do 70 km/h (w przypadku powstania superkomórek burzowych do nawet 90 km/h!!), intensywniejszymi opadami gradu o średnicy do 2 – 3 cm mogących stworzyć krótkotrwałą pokrywę z gradzin.
Poza tym w związku z zasobnym w wilgoć powietrzem, energią CAPE 0-2 km rzędu 100 J/kg w koreacji z strefami zbieżności wiatru nie można wykluczyć rozwoju zalążków trąb powietrznych, a nawet krótkotrwałych, słabych trąb powietrznych.
Prosimy o przekazanie informacji dalej‼️ Aby mogła dotrzeć do jak największej liczby odbiorców‼️
✔️ Wesprzyj Naszą Działalność!! Kliknij TU i postaw Nam kawkę 😉