+++ PODSUMOWANIE BURZ Z 1 CZERWCA 2024 – DZIEŃ DZIECKA +++
Druga część podsumowania burz z minionego dłuższego weekendu. Tym razem zajmiemy się 1 czerwca, który jak się okazało był jednym z najciekawszych dni podczas trwającego sezonu burzowego 😉 Zaczynamy!!
Pierwsze mocniej uwodnione komórki burzowe zaczęły się pojawiać na południowym-zachodzie powiatu poddębickiego już przed godziną 11:00.
Burze rozwijały się wzdłuż przedfrontowej zbieżności wiatru, która z upływem dnia powoli przesuwała się na północ, a wraz z nią formacje burzowe.
Burze zaczęły się rozrastać ,,do tyłu”, więc miały coraz bardziej wydłużone struktury, co świadczyło o tym iż mogą im towarzyszyć intensywne opady deszczu, a punktowo opady gradu skutkujące większą akumulacją opadów na danym terenie.
Jak się później okazało łączne sumy opadowe na trasie burz zorganizowanych ostatecznie w niewielkich rozmiarów układ Trainings Storms osiągnęły od 20 do nawet 30 mm.
Kolejnym ciekawy zjawiskiem towarzyszącym strukturze wielokomórkowej był zalążek trąby powietrznej, który przy obecności stref zbieżności wiatru w środowisku dużej wilgotności dolnej warstwy atmosfery i niedalekiej odległości od niżu nie jest niczym niezwykłym, ale u nas mimo wszystko dość rzadko się zdarza.
Na szczęście mogliśmy liczyć na naszych obserwujących i sympatyków (czyli Was), którzy przesłali Nam, czy to w komentarzach, czy na skrzynkę odbiorczą liczne zdjęcia dokumentujące wspominany lejek kondensacyjny, za co szczególnie dziękujemy i mamy nadzieję że przy następnych incydentach dalej będziecie nas wspierać materiałami, bo to bardzo ważne dla nas informacje 😉 Ale wróćmy do burz!!
Następnie burze przeskoczyły nad zachodnią oraz północną część powiatu łęczyckiego i północno-zachodnią część powiatu kutnowskiego nadal niosąc dość intensywne opady deszczu.
Niemal w tym samym momencie z południa nad obszar powiatu poddębickiego zaczęła wkraczać dość silną i coraz bardziej aktywna elektrycznie superkomórka burzowa generująca intensywne i nawalne opady deszczu, punktowo także drobnego gradu i silniejsze porywy wiatru.
Na drugi dzień, gdy spłynęły dane dotyczące sum opadowych to okazało się iż burza superkomórkowa wygenerowała aż 20 – 40 mm opadu (deszcz + lokalny grad).
Po jakimś czasie burze zaczęły wygasać, ale pozostawiły po sobie dość rozległe strefy opadów pokonwekcyjnych, które zostały z nami do godzin późno nocnych i dały dodatkowo około 5 mm do sum opadowych z tego dnia.
Strażacy mieli trochę pracy związanej z usuwaniem skutków burz, ale ograniczyły się głównie do terenu powiatu poddębickiego, gdzie przechodziła wspomniana superkomórka burzowa. Sądząc po akumulacji opadów interwencję dotyczyły zapewne podtopień i zalań.
Dzień dziecka był dość dynamiczny już od godzin przedpołudniowych, co trochę zapewne ograniczyło atrakcyjność dla naszych najmłodszych. Jednak na pewno zapisze się w pamięci tym, którzy mieli okazję uwiecznić i zobaczyć na własne oczy zalążek trąby powietrznej (inne nazwy: lejek kondensacyjny, funnel cloud) 💪⚡
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy relacjonowali sytuację z swoich miejscowości i przysyłali nam liczne zdjęcia!! Liczymy że w przyszłości nas nie zawiedziecie i dalej będziecie nas wspomagać swoimi oczami i danymi 😉