PODSUMOWANIE BURZ Z 10 – 11 LIPCA – IZOLOWANE BURZE, UKŁAD TRAININGS STORMS
Na ten okres postanowiliśmy wydać 1. stopień zagrożenia przed burzami, co ostatecznie okazało się trafną decyzją. Co prawda na burze musieliśmy czekać do wieczora i godzin nocnych, ale nie zmienia to faktu że prognoza burzowa się sprawdziła.
Pierwsza, słaba i izolowana komórka burzowa pojawiła się przed godziną 20 na terenie gminy Grabów. Następnie w ciągu kilku minut zaczęły powstawać kolejne izolowane burze na pozostałym terenie naszego regionu.
Po godzinie 21 zaczęła aktywować się linia zbieżności wiatru, która początkowo tworzyła komórki burzowe w sposób dość chaotyczny.
Jednak z biegiem czasu na południe od regionu zaczęły powstawać burze organizujące się w mocno uwodniony układ Trainings Storms kierujący się systematycznie na północ z powolnym ruchem na wschód, więc było pewne że nam zagrozi.
Formacją burzowym w tym dniu towarzyszyły punktowo intensywne, a potem wzdłuż układu liniowego nawalne opady deszczu. Łączne sumy opadowe na trasie burz oscylowały w granicach od 15 mm do 30 mm (największe sumy wzdłuż zachodniej i północnej części regionu). Obserwowane były także silne porywy wiatru punktowo do 70 – 80 km/h, opady drobnego gradu i duża aktywność elektryczna.
Strażacy nie mieli za dużo pracy, ale w sumie ponad 10 interwencji się uzbierało. Wyjazdy dotyczyły głównie na usuwaniu połamanych gałęzi i powalonych drzew z dróg publicznych. Nadłamany został także słup energetyczny w gminie Grabów. W miejscowości Piekacie połamane drzewo oparło się na budynku mieszkalnym. W gm. Góra św. Małgorzaty podłamane drzewo przewróciło się na posesje. Najwięcej interwencji odnotowaliśmy w gminach Grabów i Daszyna.
W dniu jutrzejszym pojawi się podsumowanie ostatniego incydentu burzowego, na co już serdecznie zapraszamy!!