1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA PRZED BURZAMI
*WAŻNOŚĆ:
Od 16.07, godz. 8:00 do 17.07, godz. 8:00.
*OMÓWIENIE SYTUACJI:
W dniu jutrzejszym wpływ na pogodę w regionie będzie miała głęboka zatoka niskiego ciśnienia związana z ośrodkiem niżowym Geli wzdłuż której pojawi się chłodny front atmosferyczny.
Przed frontem napływać będzie bardzo ciepłe, wręcz upalne i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego cechujące się energią potencjalną dostępną konwekcyjnie (CAPE) rzędu 1600 – 2000 J/kg, więc należy się liczyć z rozwojem głębokiej konwekcji i silniejszych burz.
W związku z dobrymi warunkami kinematycznymi pojawiać się będą w pierwszej kolejności burze pulsacyjne i superkomórki burzowe mogące w dojrzałej fazie rozwoju przekształcić się w burzę wielokomórkową o charakterystyce liniowej (możliwa niezbyt rozległa linia szkwału – na terenie naszego regionu!).
Podczas przechodzenia burz należy się liczyć głównie z intensywnymi, punktowo nawalnymi opadami deszczu 20 – 40 mm, porywami wiatru dochodzącymi do 70 -90 km/h oraz opadami gradu o średnicy do 2 cm (w przypadku superkomórek punktowo możliwy i trochę większy).