Ciąg dalszy strefowej cyrkulacji atmosfery!!

CIĄG DLASZY STREFOWWJ CYRKULACJI ATMOSFERY – KOLEJNE OPADY W TOWARZYSTWIE SILNIEJSZYCH PORYWÓW WIATRU

 W ciągu jutrzejszej doby wpływ na pogodę w regionie będzie miał kolejny wtórny ośrodek niskiego ciśnienia Luis powstały na południowym krańcu wielocentrycznego układu barycznego rodziny Klaus, który przemieszczał się będzie przez południową część Morza Bałtyckiego w kierunku wschodnim.

159713224_4549279088422822_8363321945616131092_o

Rozkład ośrodków barycznych i frontów atmosferycznych na sobotę – godz. 12:00 + Prognozowany rodzaj i natężenie opadów na sobotę -godz. 6:00 (strefa zbieżności wiatru), godz. 16:00 (ciepły front atmosferyczny) i godz. 21:00 (chłodny front atmosferyczny), źródło: wetter3.de/fax_karten, prognoza numeryczna ICM – model UM 4 km

 Jednak zanim wspomniany wyżej niż zacznie oddziaływać na aurę to jeszcze w sobotnich godzinach wczesno-rannych pojawi się strefa zbieżności wiatru na której rozwinie się południkowo ułożona strefa konwekcyjna z słabymi, punktowo umiarkowanymi opadami deszczu lub lokalnie deszczu ze śniegiem w towarzystwie silniejszych porywów wiatru dochodzących do 60-65 km/h.

 Następnie w godzinach południowych/popołudniowych nasunie się system frontów atmosferycznych powiązanych z wtórnym niżem – w pierwszej kolejności będzie to ciepły front atmosferyczny, a wieczorem chłodny. Na frontach należy się liczyć z umiarkowanym, punktowo silniejszymi opadami deszczu zarówno pochodzenia wieloskalowego i konwekcyjnego.

Dodatkowo w związku z znacznym zaostrzeniem gradientu barycznego podczas  przemieszczania się niżu na wschód oraz w wyniku możliwej konwekcji na chłodnym froncie atmosferycznym pojawić się mogą silne porywy wiatru dochodzące do 65-75 km/h.

Prezentacja bez nazwy!

Najwyższe prognozowane porywy wiatru na sobotę i niedzielę, źródło: meteologix.com

 Po przejściu systemu frontów niżu Luis (czyli głównie w niedzielę) zacznie napływać ciepła masa powietrza polarnomorskiego, lecz w środkowej warstwie atmosfery będzie obecna dużo chłodniejsza masa powietrza (= duży gradient pionowy temperatury), skutkująca rozwojem głębszej konwekcji, lecz nieco płytszej niż w dniu dzisiejszym (piątek), generującej na swej trasie umiarkowane lub nieco silniejsze opady deszczu (punktowo krupy śnieżnej lub drobnego gradu) w towarzystwie silniejszych porywów wiatru w okolicach 50-60 km/h.

Prezentacja bez nazwy

Konwekcja adwekcyjna w niedzielę – godz. 15:00 i godz. 16:00, źródło:prognoza numeryczna ICM- model UM 4 km

W dalszej perspektywie spodziewany jest jeszcze jeden front atmosferyczny, który pojawi się prawdopodobnie w nocy z poniedziałku na wtorek, a potem dojdzie do przebudowy pola barycznego i wiele na to wskazuje że powrót cyrkulacji południowej (powrót łagodnej zimy/przedwiośnia). Ale czy tak będzie dowiemy się w poniedziałek!!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analizy pogodowe, Artykuły, Prognozy pogody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *