Zatoka niżowa z chłodnym frontem atmosferycznym.

ZATOKA NIŻOWA Z CHŁODNYM FRONTEM ATMOSFERYCZNYM 

W dniu jutrzejszym pojawi się chłodny front atmosferyczny rozwijający się wzdłuż pogłębionej zatoki niżowej ośrodka niskiego ciśnienia znad północnej części Morza Północnego Quasimodo.

emtbkna

Rozkład ośrodków barycznych i frontów atmosferycznych na sobotę – godz. 12:00, źródło: wetterpate.de

Przed frontem spodziewane jest apogemu napływu powietrza polarno-morskiego (z którym w regionie mamy doczynienia od kilku dni) objawiające się wzrostami temperatury do około 16°C -17°C, a punktowo nawet i 18°C.

Na chłodnym froncie należy się liczyć z umiarkowanym, punktowo silniejszym opadami deszczu z mozliwoscią wbudowania w zachmurzenie frontowe komórek burzowych (u nasz w zasadzie niewielkie szanse!!).
Po przejściu dość rozległej strefy opadowej (noc z soboty na niedzielę i niedzielę) w związku z napływem chłodniejszego powietrza (w środkowej atmosferze nawet do -35°C) należy się spodziewać zaostrzenia pionowego gradientu temperatury i należy się liczyć możliwoścą rozwoju komórek i struktur konwekcyjnych generujących punktowo silniejsze opady deszczu (krupy śnieżnej lub drobnego gradu) w towarzystwie silnych porywów wiatru, a lokalnie nie można wykluczyć rozwoju słabych burz (w naszym regionie również marne szanse!!).

Screenshot_2021-03-26-14-56-49-725

Dodatkowo w związku z zaostrzeniem gradientu barycznego powstałego pomiędzy ostrą zatoką niżową, a wyżem znad zachodniej Europy oraz przy rozwijającej się konwekcji należy się liczyć z silnymi porywami wiatru dochodzącymi do 60-65 km/h (lokalnie możliwe pojedyncze porywy do 70 km/h).

Screenshot_2021-03-26-15-50-35-040

Najwyższa prognozowana temperatura powietrza na sobotę+ Maksymalne prognozowane porywy wiatru (nie konwekcyjne) na sobotę, źródło: meteologix.com – model ICON, modellzentrale.de – model WRF-ARW 12 km

W kolejnych dniach, tj. nocy z niedzieli na poniedziałek i częściowo w poniedziałek pojawi się jeszcze jedna strefa opadowa, a potem dojdzie do jeszcze silniejszej adwekcji ciepłego powietrza z południa Europy, ale o tym więcej informacji w kolejnych dniach!!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analizy pogodowe, Artykuły, Prognozy pogody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *