CIEPLEJ, ALE NADAL DOŚĆ WILGOTNY OKRES
W ciągu najbliższych kilku dni znajdować się będziemy pod oddziaływaniem ,,kręcącego się” rozległego niżu górnego, po którego północnej stronie powstawać będą płytkie ośrodki niskiego ciśnienia, a także na skraju powoli zanikającego niżu Xander, który wraz z innymi niewielkimi niżami ściągał będzie cieplejsze, ale niestety dość wilgotne i lekko chwiejne powietrze polarno-morskie znad okolic Morza Czarnego.
W takim środowisku (niż górny, płytkie niże dolne, napływ cieplejszego powietrza, niewielka energia CAPE) należy się liczyć z niemal codziennym (lub mniej więcej co drugi dzień) powstawaniem mniej lub bardziej uwodnionych komórek i pasm konwekcyjnych, z których najbardziej wypiętrzone będą mogły generować wyładowania atmosferyczne.
Pierwsze formacje konwekcyjne z możliwymi lokalnymi burzami będą mogły pojawić się już w ciągu jutrzejszej doby, ale więcej o tym w ewentualnej prognozie burzowej!!
Przez ten okres (licząc od soboty do środy) może spać dodatkowe 10 mm – 20 mm opadów deszczu głównie pochodzenia konwekcyjnego.
Jednak nadal nie jest pewna dokładna trajektoria struktur konwekcyjnych powstających po niedzieli zważywszy na dość odległy termin i zbieżne prognozy, więc może się okazać iż większość konwekcji ominie nasz region!!
Jedną z dobrych informacji będzie napływ cieplejszego powietrza, które przyczyni się do wzrostu temperatury maksymalnej powyżej 10°C, z najbardziej prawdopodobnymi temperaturami na poziomie 13°C -16°C (a przy dniach z większą ilością słońca możliwe i lokalnie 18°C).
W czwartek prawdopodobnie dostaniemy się pod wpływ chłodnego frontu atmosferycznego, który w kolejnych dniach przyczyni się do powrotu zachodniej albo południkowej cyrkulacji atmosfery. Tak więc temperatury będą zależały od tego który napływ wygra, jeśli zachodni to będzie znowu chłodniej, a jeśli południkowy to odczujemy powiew wiosny.
Jak będzie dowiemy się koło wtorku/środy!!