Coraz większe ochłodzenie z apogeum na początku następnego tygodnia!!

POWOLNA ROZBUDOWA OŚRODKA WYSOKIEGO CIŚNIENIA Z POSTĘPUJĄCYM OCHŁODZENIEM 

Nad Skandynawią znajduje się niewielki wyż Hannelore, który w ciągu najbliższych kilku dni będzie rozbudowywał się w kierunku Morza Północnego, co spowoduje systematyczny spływ po jego wschodniej stronie zimnego powietrza arktycznego, który najsilniej zacznie oddziaływać nad naszym regionem w okolicach niedzieli, a apogeum adwekcji zimnego powietrza spodziewane jest na początek następnego tygodnia (poniedziałek – wtorek).

20240104_145041_0000

Jednak zanim pojawi się arktyczny ziąb należy się liczyć z wędrówką frontu atmosferycznego, który jutro w godzinach popołudniowych przyniesie opady śniegu o słabym i umiarkowanym natężeniu. Punktowo na południu regionu mogę pojawić się także opady deszczu ze śniegiem lub nawet marznącego deszczu. W takiej sytuacji na drogach będzie ślisko, więc warto dostosować prędkość do panujących warunków atmosferycznych i zachować szczególną ostrożność!!

20240104_150001_0000

Po przejściu opadów zaczną pojawiać się powolne przejaśnienia związane z intensyfikującą się rozbudową wspomnianego ośrodka barycznego. Wraz z rozpogodzeniami zacznie coraz bardziej spadać temperatura i już w niedzielę w najchłodniejszym momencie dnia termometr może wskazać około -5°C – -8°C.
Jeszcze chłodniej zrobi się nocą i rankiem na początku nadchodzącego tygodnia, kiedy to temperatura minimalna będzie oscylować w granicach od -12°C do -15°C (w zależności od modelu numerycznego).

Screenshot_2024-01-04-14-16-44-837~2

P. S. Co do prognoz modelu GEM i jego wskazań w okolicach – 20°C to zważywszy że tylko on tak to widzi, to szanse na to, że ta prognoza się sprawdzi są minimalne.

Oczywiście mamy jeszcze kilka dni do apogeum adwekcji zimna, więc jeszcze może coś się zmienić odnośnie prognozowanej temperatury… Jedno jest pewne że na kilka dni da o sobie znać zima z prawdziwego zdarzenia, ale zobaczymy jak się potoczy sytuacja 😉

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analizy pogodowe, Artykuły, Informacja, Prognozy pogody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *