DYNAMICZNA WYMIANA MAS POWIETRZA – DWA CIEPŁE I KILKA ZIMNYCH DNI
W ciągu najbliższych kilku dni czeka nas dynamiczna sytuacja synoptyczna związana z odbudowującą się strefową cyrkulacją atmosferyczną przyczyniającą się do powstania rozległego, głębokiego i wielocentrycznego ośrodka niskiego ciśnienia Hendrik (z tendencją do tworzenia wtórnych niżów) przemieszczającego się znad Atlantyku na wschód przez Skandynawię.
W pierwszej kolejności (tj. w nocy z wtorku na środę) nasunie się ciepły front atmosferyczny z słabymi, punktowo umiarkowanymi opadami deszczu. Po jego przejściu w związku z zaostrzającym się gradientem barycznym zaczną pojawiać się silne porywy wiatru dochodzące do 60 – 80 km/h (z nasilniejszą falą w ciągu czwartkowego dnia i tuż przed chłodnym frontem atmosferycznym), a także dynamiczna, lecz krótkotrwała adwekcja ciepłej masy powietrza z południowo-zachodniej i południowej części Europy, która przyczyni się do wzrostu temperatury maksymalnej do 18°C – 20°C (lokalnie i powyżej 20°C).
Następnie w drugiej części czwartku i w nocy z czwartku na piątek wkroczy dość aktywny chłodny front (lub dwa!!) z nieco silniejszymi opadami deszczu, a także z punktowymi komórkami lub pasmami konwekcyjnymi generującymi dodatkowo opady krupy śnieżnej lub drobnego gradu w towarzystwie rzecz jasna silniejszych porywów wiatru.
Po przejściu wspomnianej strefy frontowej i przewędrowaniu centrum niżu bardziej na wschód zacznie postępować dynamiczny napływ chłodniej masy powietrza z północy Europy, które w środowisku bardziej wilgotnego powietrza i nasilonego przepływu powietrza skutkowało będzie rozwojem konwekcji adwekcyjnej z mieszanymi opadami (deszcz, krupa śnieżna, drobny grad, a lokalnie nawet deszcz ze śniegiem – marginalne szanse!!).
W takiej sytuacji temperatury maksymalne nie osiągną nawet 10°C, co przy zanikającym zachmurzeniu w godzinach nocnych i porannych spowodować może powstanie przygruntowych przymrozków (w okresie weekendu i w pierwszych dniach następnego tygodnia)!!
W dalszej perspektywie prawdopodobnie pojawi się niewielkie ocieplenie związane z kolejnym zbliżającym się niżem atlantyckim, ale zważywszy że do tego czasu mamy jeszcze ponad tydzień, to całkiem możliwe że jeszcze coś się zmieni!!
Przed nami dość dynamiczna wymiana mas powietrza z dwoma dniami z ciepłą, lecz wietrzną aurą i szybki przejściem do kilku dni z chłodną, wręcz zimną pogodą przeplataną opadami konwekcyjnymi i porannymi przygruntowymi przymrozkami!!