NIŻ GENUEŃSKI Z INTENSYWNYMI OPADAMI MIESZANYMI (DESZCZU ZE ŚNIEGIEM I MOKREGO ŚNIEGU)
Kilkanaście godzin po przejściu aktywnego niżu znad obszaru Morza Śródziemnego Yilmaz (który przyniósł nam pierwsze większe opady śniegu i pierwszą pokrywę śnieżną) w dniu jutrzejszym pojawi się kolejny dynamiczny niż, który rozwinął się w okolicach włoskiej Genui, tym samym w swoją ,,orbitę” zaciągnął duże porcje wilgoci tworząc rozległe i mocno uwodnione systemy frontów atmosferycznych.
Niż, który otrzymał nazwę Benedikt wraz z swoimi frontami obierze trajektorię na północ z lekkim odchyleniem na północny-wschód, więc zagrozi naszemu krajowi, jak i regionowi.
Rozległy system frontów atmosferycznych wkroczy nad nasz region w niedzielne popołudnie generując umiarkowane, punktowo dość intensywne opady deszczu ze śniegiem przechodzące z czasem w opady mokrego, lepkiego i ciężkiego śniegu (w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek nie można wykluczyć iż na wschodnich krańcach regionu w nieco cieplejszym sektorze powietrza pojawiają się opady samego deszczu).
W związku z tym, iż fronty będą zawijać się wokół centrum ośrodka niskiego ciśnienia to prawdopodobnie zostaną one z nami aż do pierwszej części nocy z poniedziałku na wtorek, z tym że w poniedziałek powinny już mieć nieco mniejsze natężenie, a jednocześnie będą bardziej zróżnicowane (raz mokry śnieg, a raz deszcz ze śniegiem lub deszcz).
Według najbardziej realistycznej wersji modeli numerycznych do wtorku – godz. 1:00 grubość pokrywy śnieżna może wynieść w regionie nawet 10 cm (punktowo może i powyżej tej wartości).
Z kolei najbardziej pesymistyczna wersja mówi nawet o około 20 cm pokrywie śnieżnej na zachodzie regionu!!
Niestety nadal nie jest pewna dokładna trajektoria i intensywność wspomnianego niżu, więc ciężko wskazać dokładnie miejsce, gdzie będzie padał śnieg, a gdzie deszcz.
Jednak wybraliśmy jedną wersję, która według nas ma największe szanse na sprawdzenie, ale i tak o tym jak będzie ostatecznie dowiemy się na kilka godzin przed uderzeniem niżu lub dopiero w trakcie jego przechodzenia.
Patrząc na obecne prognozy numeryczne mamy jeszcze kilka scenariuszy w zależności od ostatecznej trajektorii niżu. A wyglądają one następująco:
➖ jeśli ośrodek niskiego ciśnienia przejdzie bardziej na zachód to pojawią się tylko umiarkowane lub dość silne opady deszczu rzędu 10-20 mm,
➖ jeśli centrum ośrodka niżowego przejdzie bezpośrednio nad naszym regionem to w jego zachodniej części będziemy mieli opady mokrego śniegu przechodzące (im dalej na wschód regionu) w opady deszczu ze śniegiem i samego deszczu.
Jakby tego było mało w południowej części niżu i po przejściu najbardziej uwodnionych frontów (poniedziałek, noc z poniedziałku na wtorek i jeszcze w kolejnych dniach) w związku z zaostrzeniem się poziomego gradientu ciśnienia atmosferycznego i dalszym pogłębianiem się niżu pojawiać się będą silniejsze porywy wiatru dochodzące do 50 -60 km/h, które przy ewentualnych opadach śniegu tworzyć będą słabe zawieje i zamiecie śnieżne.
W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin czekają nas bardzo trudne warunki na drogach, co związane będzie z masowo występującymi oblodzeniami dróg, znacznymi ograniczeniami widoczności w czasie opadów, możliwością powalenia lub uszkodzenia drzew i słupów energetycznych obciążonych przez śnieg. Tak więc już prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości do panujących warunków atmosferycznych!!
W dalszej perspektywie powróci do nas zachodnia (strefowa) cyrkulacja atmosfery z kolejną porcją bardziej dynamicznej aury i opadów śniegu/deszczu ze śniegiem przechodzących w deszcz, a także silniejszych porywów wiatru.