Ocierający się niż genueński Ciro

OCIERAJĄCY SIĘ NIŻ GENUEŃSKI Z OPADAMI ŚNIEGU!! 

Jutro w godzinach popołudniowych nad region nasunie się strefa opadowa rozległego systemu frontów atmosferycznych związanych z ośrodkiem niskiego ciśnienia Ciro powstałego w okolicach włoskiego miasta Genua (stąd nazwa!!).
Układ na południu kraju przyniesie długotrwałe i dość intensywne opady śniegu, ale w naszym regionie zważywszy, iż będziemy znajdować się na jego skraju to prawdopodobnie pojawią się tylko słabe opady śniegu, choć w tym aspekcie modele numeryczne są nadal rozbieżne, co nie jest niczym niezwykłym w tej sytuacji synoptycznej.

20231201_132617_0000

U nas opady zaczną się jutro około godziny 14:00 i trwać mogą z niewielkim przerwami do niedzielnych godzin południowych, mając wtedy głównie słabe natężenie. Jednak w godzinach popołudniowych (niedziela) niewykluczone że pojawią się punktowo nieco silniejsze opady śniegu pochodzenia konwekcyjnego w towarzystwie silniejszych porywów wiatru do 50 km/h, które lokalnie mogą przyczyniać się do tworzenia zawiei i zamieci śnieżnych, choć to jeszcze nie pewny scenariusz!!

Według prognoz modeli numerycznych do poniedziałkowego ranka łączny przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść:
🔸 od 1 – 2 cm przy ,,ocieraniu się” stref frontowych o region,
🔸 przez 3 – 5 cm – jeśli system frontów wejdzie głębiej wgłąb kraju
🔸 po 5 – 10 cm według najbardziej pesymistycznej wiązki prognostycznej (choć to zależy co kto lubi!!).

20231201_131630_0000

Im dalej na południe i południowy-wschód tym większe szanse na większą akumulację opadów śniegu, choć jak widzimy po załączonych grafikach, prognozy co do ostatecznej intensywności i siły opadów są nadal niepewne…

SNOWchange_eu

Jak będzie dowiemy się w zasadzie dopiero po rozpoczęciu opadów lub ich zakończeniu oraz obserwując ich ruch.
Może się zdarzyć, iż opady całkiem nas miną, ale i że będzie ich jeszcze więcej, bo wszystko będzie zależało od aktywności i trajektorii systemu frontów!!

✔️ Wesprzyj Naszą Działalność!! Postaw Nam kawkę!!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analizy pogodowe, Artykuły, Informacja, Prognozy pogody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *