Październik 2021 – ciąg dalszy Polskiej Złotej Jesieni

PAŹDZIERNIK 2021 – CIĄG DALSZY POLSKIEJ ZŁOTEJ JESIENI 

Mamy ostatni dzień września, więc pora zerknąć na prognozy długoterminowe modelu CFS, a w zasadzie na spodziewane anomalie rozkładu ciśnienia atmosferycznego, temperatury i opadów w październiku… i co one dla Nas znaczą?

Zacznamy!!
Jak widzimy na załączonej grafice rozkładu anomalii ciśnienia atmosferycznego przez większość nadchodzącego miesiąca znajdować się będziemy pomiędzy silnym, rozległym wyżem znad wschodniej Europy, a dość dynamicznymi niżami znad okolic Morza Północnego lub Wysp Brytyjskich, co oznacza dla nas napływ w miarę ciepłych mas powietrza pochodzenia polarnomorskiego z zachodnich i południowo-zachodnich sektorów Europy przez większą część października. Dopiero pod koniec miesiąca nie można wykluczyć pojawienia się jakiegoś ośrodka niskiego ciśnienia z niewielkim opadami.

cfs-mon_01_mslpa_eu_1

Taki rozwój sytuacji potwierdza również dodatnia anomalia temperatury powietrza rzędu nawet 2°C, co odpowiada temperaturze w początkowej fazie miesiąca rzędu 17°C -19°C (punktowo możliwe i przekroczenie 20°C) i około 10°C – 15°C pod koniec omawianego okresu.

cfs-mon_01_T2ma_eu_1

Dodatkowo w związku z przewagą ośrodków wysokiego ciśnienia oraz napływem cieplejszego i w większości przypadków suchszego powietrza w nadchodzącym miesiącu pojawią się znaczne niedosyty opadów rzędu nawet 20-30 mm, co oznacza sumy opadowe dla całego października wynoszące zaledwie 10 mm i prawdopodobnie przypadnie to dopiero na końcówkę okresu.

cfs-mon_01_apcpna_month_eu_1

Tak więc przed nami październik z pogodą typową dla Polskiej Złotej Jesieni, czyli z w miarę przyjemnymi temperaturami, przewagą suchej aury (tylko co jakiś czas przeplatanymi niewielkimi opadami, zapewne pod koniec miesiąca) oraz z sporą ilością słońca (chyba że pojawią się chmury warstwowe związane z podnoszączymi się porannymi mgłami lub zamgleniami).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analizy pogodowe, Artykuły, Prognozy długoterminowe, Prognozy pogody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *