PODSUMOWANIE 29/30 STYCZNIA 2022 – NIŻ NADIA/ORKAN MALIK
W dniu 29/30 stycznia nad regionem przeszedł głęboki ośrodek niskiego ciśnienia Nadia (według DWD Orkan Malik) w środowisku którego doszło do znacznego zaostrzenia poziomego gradientu barycznego skutkującego wystąpieniem silnych i bardzo silnych porywów wiatru dochodzacych na obszarze naszego regionu do nawet 90 -110 km/h – na podstawie własnej oceny strat (EF0, T1) (dane z stacji w Łęczycy są już po apogeum fali wiatrowej stąd jest tylko 79 km/h)!!
Z niżem związany był rozległy system frontów atmosferycznych – ciepły z opadami mokrego śniegu przechodzącymi w deszcz ze śniegiem i deszcz oraz chłodny z opadami różnej maści i punktowymi zjawiskami burzowymi (w tym słaba burza w okolicach Poddębic).
Silne i bardzo silne porywy wiatru spowodowały sporo strat, więc strażacy mieli pełne ręce roboty, o czym świadczy łączna liczba zgłoszeń do stanowiska kierowania PSP w Łęczycy i Poddębicach wynosząca 59. Interwencje dotyczyły zabezpieczenia uszkodzonych i zerwanych pokryć dachowych oraz na usuwaniu powalonych drzew i słupów, a także zabezpieczaniu zerwanych linii energetycznych.
Tak wyglądają informacje o stratach przekazane przez rzeczników prasowych PSP z regionu:
Według rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy w dniu 29 – 30 stycznia interweniowano 22 razy.
Działania polegały na: zabezpieczaniu uszkodzonych połaci dachowych budynków mieszkalnych, gospodarczych i inwentarskich (8 zgłoszeń), usuwaniu powalonych drzew oraz zabezpieczaniu zerwanych linii energetycznych oraz połamanych słupów energetycznych (14 zgłoszeń).
W działaniach związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru, udział brało ok. 70 strażaków.Jak informuje rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Poddębicach w związku z silnym wiatrem i opadami interweniowano 37 razy.
W dziesięciu przypadkach interweniowano ze względu na zerwane częściowo lub naderwane dachy w budynkach. Tego rodzaju zdarzenia miały miejsce m.in. w następujących miejscowościach: Bratków, Tarnowa, Dominikowice, Byczyna, Starzyny, Karnice i Charchów Pański. W pięciu miejscach zerwane zostały linie energetyczne. Pozostałe interwencje związane były z powalonymi drzewami i konarami.
W skali całego kraju zanotowano ponad 14 tyś. interwencji straży pożarnej, a w apogeum zgłoszeń do służb energetycznych bez prądu pozostawało nawet 500 tyś. mieszkańców. Podczas przechodzenia Orkanu Malik zginęła jedna osoba, a kilkanaście zostało rannych (koło 12 osób).
To był prawdopodobnie najsilnejszy incydent wiatrowy od początku tego roku, ale czy ostatni?? Na tą chwilę ciężko odpowiedzieć na to pytanie…