PODSUMOWANIE BURZ Z NOCY 8/9 LIPCA I DNIA 9 LIPCA
Tej nocy mieliśmy do czynienia z najbardziej niebezpiecznym incydentem burzowym podczas tegorocznego sezonu burzowego. Całym winowajcą takiej sytuacji synoptycznej był polarny front atmosferyczny oddzielający dwie różne masy powietrza z tendencją do falowania i tworzenia płytkich, lecz dynamicznych ośrodków niskiego ciśnienia poprawiający pionowy profil wiatru w środowisku nasilonego przepływu powietrza i znacznych zasobów wilgoci.
NOC – 8/9 LIPCA
Na pierwszym takim zafalowaniu rosnącym do niżu rozwinął się Mezoskalowy Układ Konwekcyjny (MCS) z wbudowaną linią szkwału kierujący się w stronę naszego regionu. Rozległa formacja wkroczyła do nas po północy mając już charakterystycznie wygiętą sygnaturę łuku (Bow Echo) świadczącą o potencjale do generowania silnych i bardzo silnych porywów wiatru, co niestety stało się faktem przyczyniając się do dużych strat w drzewostanie i mieniu. Największe szkody związane z porywami wiatru rzędu 90-100+ km/h w postaci powalenia lub uszkodzenia drzew, zerwania lub uszkodzenia dachów, zerwania linii energetycznych itd. zostały zarejestrowane w pasie od okolic Pęczniewa, Niemysłowa, przez okolice Świnic Warckich i okolic Grabowa aż po okolice Krośniewic. Oczywiście także poza tym pasem pojawiły się jakieś zniszczenia, ale miały mniejszy charakter. Kolejnym zagrożeniem na trasie MCS-u były intensywne i nawalne opady deszczu rzędu 20-30 mm/h przyczyniające się do podtopień i zalań. Co prawda nie ma doniesień o opadach gradu, ale istnieją szanse że gdzieś się pojawił, choć raczej nie miał dużych rozmiarów.
RANEK – 9 LIPCA
Po kilku godzinach od przejścia MCS nad regionem pojawiła się kolejna liniowa formacja burzowa, ale już nie aż tak silna jak poprzednia. Pomimo wszystko pojawiły się straty spowodowane przez silny wiatr i silniejsze opady deszczu, choć ograniczyły się głównie do północnej części powiatu łęczyckiego.
POPOŁUDNIE – 9 LIPCA
Kolejne zafalowanie na froncie polarnym również dało impuls do powstania Mezoskalowego Układu Konwekcyjnego o charakterystyce liniowej, który w centralnym obszarze naszego regionu rozdzielił się na dwie superkomórki burzowe, z których jedna w północnej części powiatu łęczyckiego znowu rozbudowała się do nieco większej formacji liniowej. Największy potencjał do generowania niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych w formie silnych porywów wiatru dochodzących do 90-100 km/h i opadów deszczu rzędu 20-30 mm/h miały struktury liniowe z obszaru gminy Dalików i Wartkowic oraz nieco mniejszy w północno-wschodniej części powiatu łęczyckiego. Z kolei superkomórki przyniosły przede wszystkim silne opady deszczu rzędu 20 mm/h w towarzystwie silnych porywów wiatru w okolicach 70 km/h (punktowo więcej).
Łączne sumy opadowe po przejściu wszystkich burz z dnia 9 lipca wyniosły od 35 mm do nawet 60 mm!! A do tego maksymalne porywy wiatru mogły w sygnaturze Bow Echo dochodzić do nawet 110 km/h (zerwany dach i powalona murowana ściana).
Linki do artykułów i wpisów informujących o stratach poczynionych przez owe burze:
ELE24.pl
EPD24.pl
Poddębice Nasze Miasto
^^^^^
OSP KSRG Świnice Warckie
^^^^^
OSP Dalików
^^^^^
OSP Krośniewice
^^^^^
W piątek 9 lipca 2021 r. strażacy w związku z burzami interweniowali
na terenie powiatu łęczyckiego 46 razy.Głównie były to interwencje dotyczące:
– zabezpieczanie zerwanych dachów na budynkach i uszkodzonych budynków
(4 razy)
– usuwanie powalonych drzew z dróg i budynków (33 razy)
– zabezpieczanie zerwanych linii energetycznych (8 razy)
– podtopienia (1 raz)
Łącznie w działaniach obejmujących całą dobę, dnia 9 lipca 2021 r., brało udział łącznie: 54 strażaków PSP oraz 244 strażaków OSP z terenu powiatu łęczyckiego.W piątek 9 lipca KP PSP w Poddębicach informuje, iż tut. Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP
w Poddębicach zaewidencjonowało 107 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków burz i silnych wiatrów.”
Gwałtowne burze z 9 lipca przyczyniły się do dużych zniszczeń w drzewostanie i mieniu z którymi strażacy walczyli jeszcze dobę po przejściu żywiołu, za co należy się IM PODZIĘKOWANIE, jak i innym służbom które pomagały osobom poszkodowanym.
Dziękujemy również osobom które podzieliły się informacjami o stratach burzowych, które w najbliższym czasie będą sukcesywnie dodawane do naszej Bazy Danych Strat Burzowych i pomogły dzięki temu w stworzeniu tego podsumowania.