PODSUMOWANIE BURZ Z 14 LIPCA I NOCY 14/15 LIPCA
Po silnych burzach z 9 lipca mieliśmy raptem kilka dni przerwy, która mijała na sprzątaniu szkód przez nie wyrządzonych. A tu 14 lipca pojawiły się prawie takie same warunki jak kilka dni wcześniej, a mianowicie polarny front atmosferyczny z tendencją do falowania w środowisku nasilonego przepływu powietrza w środkowej i górnej części atmosfery, a także przedfrontowej zbieżności wiatru.
Pierwsza burza pojawiła się w godzinach południowych i w bardzo szybkim tempie przekształciła się w superkomórkę burzową, która skierowała się nad nasz region. W północno-wschodniej części powiatu poddębickiego doszło do podziału jednej superkomórki na dwie, z których silniejsza odbiła na Ozorków, a słabsza powędrowała nad wschodnią część powiatu łęczyckiego. Na swej trasie generowała przede wszystkim intensywne opady deszczu w towarzystwie punktowo silnych porywów wiatru.
Następnie na kilka godzin pogoda się uspokoiła, ale to było preludium do tego co nas czekało. W godzinach późno popołudniowych o zachodnią część powiatu poddębickiego otarła się kolejna superkomórka burzowa, jednak w tym czasie nasza uwaga była skupiona na silnej superkomórce kierującej się w naszą stronę z południa województwa. Aktywna elektrycznie burza superkomórkowa przeszła przez wschodnią część powiatu poddębickiego oraz centralną i wschodnią częścią powiatu poddębickiego przynosząc tam nawalne opady deszczu w towarzystwie silnych porywów wiatru.
Chmura szelfowa superkomórki burzowej
Za strukturą o cechach superkomórki pojawił się również bardzo aktywny elektrycznie mezoskalowy układ konwekcyjny z wbudowaną linią szkwału, która wraz z dalszą wędrówką na północ we swojej wschodniej części zaczęła się wybrzuszać, co przyczyniło się do powstania Bow Echo, które największa siłę niszczącą wykazywało już poza naszym regionem, choć i tak pojawiły się straty spowodowane przez bardzo silne porywy wiatru dochodzące do 100 km/h. Po przejściu głównego układu burzowego na jego tyłach przez jakieś czas powstawały niezbyt silne komórki burzowe generujące przede wszystkim intensywne opady deszczu.
Załączony filmik:
Animacja zobrazowań radarowych CAPPI
Informacje o stratach po przejściu burz:
Jak donosi KG PSP w Łęczycy w środę i czwartek 14/15 lipca 2021 r. strażacy w związku z burzami interweniowali
na terenie powiatu łęczyckiego 18 razy.Głównie były to interwencje dotyczące:
– usuwanie powalonych drzew z dróg i budynków (17 razy)
– uszkodzenie ściany budynku gospodarczego (nieużytkowanego) (1 razy)Łącznie w działaniach obejmujących dwie doby, 14/15 lipca 2021 r., brało udział łącznie: 26 strażaków PSP oraz 101 strażaków OSP z terenu powiatu łęczyckiego.
Z kolei KG PSP w Poddębicach informuje iż w dniach 14-15 lipiec mieli zgłoszonych 25 zdarzeń.
Na szczęście jeszcze tylko kilkanaście godzin z możliwością utworzenia burz i spodziewana jest poprawa pogody, która prawdopodobnie przyczyni się do tego że odpoczniemy od gwałtownych burz!