2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA PRZED BURZAMI ze szczególnym uwzględnieniem silnych i bardzo silnych porywów wiatru, intensywnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu przed opadami większego gradu i marginalną możliwością rozwoju trąb powietrznych
*WAŻNOŚĆ:
Od 20.05, godz. 20:00 do 21.05, godz. 20:00.
*SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
W godzinach nocnych nad region i kraj nasunie się chłodny front atmosferyczny związany z niżem Emmelinde, który będzie miał tendencje do falowania oraz nie można wykluczyć powstania na jego peryferiach płytkiego niżu. Front szybko wypychał będzie mocno rozgrzane i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego, co skutkowało będzie rozwojem gwałtownych burz.
*OMÓWIENIE SYTUACJI:
Przed wspomnianym frontem napływać będzie bardzo ciepłe i zasobne w wilgoć powietrze zwrotnikowe (temperatura w nocy do nawet 16°C – 18°C, punkt rosy do 12°C – 14°C, Mixing Ratio do 12 g/kg, PWATER do 30-40 mm!!), które cechowało się będzie energią SBCAPE rzędu 700 – 1000 J/kg, co zaowocuje rozwojem głębszej konwekcji i gwałtownych burz!!
W związku z bardzo dobrymi warunkami kinematycznymi (DLS 20-25, LLS do 20, SRH1 do 300-400, SRH3 do 600) związanymi z bliską obecnością niżu (oraz możliwością powstania kolejnego, lecz płytkiego niżu) w środowisku nasilającego się prądu strumieniowego i jego rejonu wyjścia należy się liczyć z rozwojem szybko przemieszczających się burz zorganizowanych w Mezoskalowy Układ Konwekcyjny (MCS) z wbudowaną linią szkwału mogącą przyjąć postać nawet Bow Echo lub wbudowanymi superkomórkami burzowymi.
Podczas przechodzenia burz należy się liczyć z silnymi i bardzo silnymi porywami wiatru dochodzącymi do 70 – 100 km/h, intensywnymi i nawalnymi opadami deszczu rzędu 20-40 mm, a w przypadku powstania superkomórek także opadami gradu o średnicy do 3 cm i marginalnej szansy zejścia trąby powietrznej ( mniej niż 10% szans)!!
Po przejściu aktywnego frontu atmosferycznego napłynie chłodniejsze i nieco bardziej wilgotne powietrze (w ciągu soboty) w którym również nie można wykluczyć rozwoju konwekcji z punktowymi burzami generującymi przede wszystkim silne porywy wiatru do 70 – 90 km/h (wpływ konwekcji i zaostrzonego gradientu barycznego).
🔴 Prosimy o przekazanie informacji dalej‼️ Aby mogła dotrzeć do jak największej liczby odbiorców‼️