R – MOŻLIWOŚĆ BURZ z potencjałem wiatrowym dla 2 stopnia zagrożenia
*WAŻNOŚĆ:
Od 29.01, godz. 20:00 do 30.01, godz. 20:00.
*SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Jak zapewne każdy już wie w ciągu najbliższej nocy i niedzielnego dnia wpływ na pogodę w regionie będzie miał głęboki ośrodek niskiego ciśnienia umiarkowanych szerokości geograficznych Nadia (według DWD Orkan Malik) znad okolic Zatoki Fińskiej. Z niżem związany będzie chłodny front atmosferyczny przed i za którym pojawi się pewna ilość energii CAPE, co może wystarczyć do rozwoju głębszej konwekcji.
*OMÓWIENIE SYTUACJI:
W związku z tym że w środowisku mocno nasilonego przepływu powietrza w środkowej i górnej części atmosfery, a także silnych czynników wymuszających ruchy wznoszące pojawi się energia CAPE rzędu 50 -150 J/kg zaistnieją warunki do rozwoju pasm konwekcyjnych, a nawet pełnoprawnych burz!!
Przy dobrych, a nawet bardzo dobrych warunkach kinematycznych (LLS do 20, DLS do 25 – 35, SRH 1 do 300 – 400) należy się liczyć z rozwojem dość szybkich pasm konwekcyjnych lub burz wielokomórkowych o charakterystyce liniowej, a nawet nie można wykluczyć powstania superkomórek burzowych.
Warunki które pojawią się w nocy i w ciągu jutrzejszego dnia mogą mieć kilka scenariuszy: może powstać jedna rozległa liniowa formacja konwekcyjna z wbudowanymi burzami/linią szkwału, linia kilku superkomórek burzowych z dużym potencjałem wiatrowym lub kilka krótszych liniowych formacji z punktowymi zjawiskami burzowymi również w formie liniowej.
Podczas przechodzenia konwekcji i burz należy się liczyć z bardzo silnymi porywami wiatru dochodzącymi do 100 – 110 km/h (a nawet nie można wykluczyć pojedynczych porywów ponad 110 km/h!!) oraz krótkotrwałymi, lecz intensywnymi opadami mieszanymi (deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu), krupy śnieżnej lub gradu o średnicy do 1 cm!!