Strefowa cyrkulacja – niż atlantycki

CYRKULACJA STREFOWA – NIŻ ATLANTYCKI 

W ciągu najbliższych dni wpływ na pogodę w naszym regionie będzie miał przemieszczający się znad Atlantyku przez Danię i dalej na wschód wzdłuż polskiego wybrzeża – ośrodek niskiego ciśnienia Eugen.

20210503_132336_0000

Przed niżem i w środowisku ciepłego frontu atmosferycznego napływać będzie cieplejsze powietrze polarnomorskie, którego temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie 16°C – 17°C.
W ciepłym sektorze powietrza w godzinach wieczornych i nocnych pojawią się słabe, punktowo umiarkowane przelotne opady deszczu.
Z kolei w strefie frontowej szybko postępującego chłodnego frontu atmosferycznego pojawiać się będą izolowane komórki konwekcyjne (lokalnie burzowe!!), którymi jednak nie musimy się martwić, gdyż prawdopodobnie ominą nas region.

0001-737044405_20210503_132953_0000

Po przejściu systemu frontów napłynie po raz kolejny chłodniejsze powietrze objawiające się temperaturą na wysokości 500 hPa rzędu -30°C – -35°C co przy temperaturze powietrza w przyziemnej części atmosfery osiągającej 10°C – 12°C przyczyni się do zaostrzenia pionowego gradientu temperatury.
W takiej sytuacji należy się liczyć z rozwojem konwekcji adwekcyjnej z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem (lokalnie śniegu lub krupy śnieżnej) w towarzystwie silniejszych porywów wiatru. Taki typ aury pozostanie z nami w zasadzie do czwartku.

Screenshot_2021-05-03-13-03-13-444

 

Uwaga!! Po minięciu naszego kraju przez wspomniany system frontów, jeden z jego frontów, tj. chłodny front atmosferyczny zacznie falować, co sprawi iż w środę pojawi się ciepły wycinek frontu z silniejszymi opadami, które jednak na tą chwilę ominą nas od wschodu.
Jednak wspominamy o tym, gdyż jeśli ciepły wycinek wejdzie bardziej wgłąb kraju to wtedy i u nas mogą się pojawić owe opady!!

W kolejnych dnia pojawi się jeszcze jeden niż z większymi opadami, a potem wiele na to wskazuje iż zacznie się adwekcja cieplejszego powietrza z południa Europy (koło 8-9 maja!!).
Trzymajmy kciuki aby tak się stało…😉

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analizy pogodowe, Artykuły, Prognozy pogody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *