Podsumowanie 2 maja – dynamiczny niż z szeregiem zjawisk atmosferycznych!!

PODSUMOWANIE 2 MAJA – DYNAMICZNY NIŻ Z SZEREGIEM NIEBEZPIECZNYCH ZJAWISK 

W dniu wczorajszym jaki wiecie przechodził przez nasz kraj dynamiczny ośrodek niskiego ciśnienia Daniel, którego rozległe i mocno uwodnione fronty atmosferyczne na terenie naszego regionu przyniosły opady deszczu głównie o umiarkowanym i silnym natężeniu.
O sile i intensywności opadów niech świadczą łączne sumy opadowe rzędu 25 mm na wschodzie do nawet 34-40 mm (punktowo i 45 mm) na zachodzie, północy i północnym-zachodzie regionu.
W drugiej części dnia w związku z zaostrzeniem poziomego gradientu ciśnienia i pogłębianiem się niżu pojawiły się silniejsze porywy wiatru dochodzące do 60 km/h (no lokalnie możliwe że dmuchło i 65 km/h, jednak zbyt mało stacji pomiarowych mamy aby to sprawdzić).

IMG_20210503_162221_726

U nas poza opadami i silniejszymi porywami wiatru pogoda przebiegła dość spokojnie, ale w innych regionach kraju już było dużo bardziej dynamicznie, o czym napiszemy poniżej:
🔸 Na południowym-wschodzie przeszedł chłodny front atmosferyczny na którym utworzyły się niebezpieczne superkomórki burzowe generujące silne i bardzo silne porywy wiatru dochodzące do 70-90 km/h i punktowo opady większego gradu o średnicy do 3 cm!!
A w Tereszpolu-Zygmuntach jak wiele na to wskazuje pojawiła się trąba powietrzna o sile F2/ T4 (tj. 180-250 km/h!!) związana z mezocyklonem superkomórki, o czym świadczyły charakterystyczne obrazy na zobrazowaniach radarowych (Hook echo, przechodzące z czasem w sygnaturę RIN- wtedy superkomórka wytworzyła niewielki segment bow echo) i wiatru radialnego (wyrażna rotacja w okolicach południowo-zachodniej części superkomórki- region mezocyklonu) widoczne jeszcze kilka km na północny-wschód od miejsca ,,zejścia trąby” (czarne punkty na załączonej grafice to mniej więcej miejscowość Tereszpol).
Meteoreporter – nagranie strat

20210503_152133_0000
🔸 Na wschodzie kraju z kolei pojawił się silne porywy wiatru związane z gradientem barycznych pogłębiającego się niżu, które dochodziły do 70-80 km/h (punktowo możliwe i więcej!!)

Screenshot_2021-05-03-15-23-26-091
🔸 Na Kujawach, Mazurach i lokalnie na północnym-wschodzie kraju na tyłach zokuldowanego frontu atmosferycznego w środowisku adwekcji chłodnego powietrza pojawiły się opady śniegu, które nawet utworzyły kilku cm pokrywę śnieżną!!
Śnieg, za pośrednictwem PŁB
🔸 W pasie od Wielkopolski, przez Kujawy po Mazury łączne 24 godzinne sumy opadowe osiągnęły wartości 50 mm i więcej… Co odpowiada miesięcznym, na nawet 1.5- miesięcznym sumą opadowym dla tych regionów!!

IMG_20210503_162221_753

To był chyba jeden z najbardziej dynamicznych i zarazem ciekawych (z punktu widzenia takich ,,oszołomów” jak my!!) dni w tym roku, jeśli nawet nie od kilku lat… Tyle niebezpiecznych zjawisk podczas przechodzenia jednego niżu zdarzają się dość rzadko…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły, Podsumowania, Wiedza. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *