Kolejny niż i przebudowa pola barycznego!!

KOLEJNY AKTYWNY NIŻ I PRZEBUDOWA POLA BARYCZNEGO

W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin zaczynając od godzin nocnych wpływ na pogodę w regionie będzie miał pogłębiający i przemieszczający się przez centralne rejony Polski ośrodek niskiego ciśnienia Gregor wraz z systemem frontów atmosferycznych.

20210506_144038_0000

W pierwszej kolejności pojawi się ciepły front atmosferyczny, który powoli będzie się okuldował i przynosił słabe, punktowo umiarkowane opady deszczu trwające kilka godzin!!
Po przejściu strefy frontowej nad północną, północno-wschodnią część kraju zacznie napływać chłodniejsza masa powietrza z północnych rejonów Europy, co przy obecności centrum płytkiego niżu i zaostrzonego gradientu pionowego temperatury przyczyni się do rozwoju komórek i pasm konwekcyjnych generujących punktowo silniejsze opad deszczu, deszczu ze śniegiem (lokalnie nawet śniegu, krupy śnieżnej lub drobnego gradu) w akompaniamencie silniejszych porywów wiatru dochodzących do 60-65 km/h.
W piątkowy wieczór za sprawą ,,kręcącego się” niżu poraz kolejny dostaniemy się pod zokuldowany front, a następnie pod kolejną strefę konwekcji, która zostanie z nami przez noc z piątku na sobotę i pierwszą część soboty.

Przez ten czas łączna akumulacja opadów według różnych modeli numerycznych wyniosie od 10-15 mm do 20 mm, co przy opadach z początku miesiąca już zapewni miesięczną sumę opadów dla tego okresu, a dopiero mamy pierwszą dekadę miesiąca!!

20210506_142002_0000

Reszta soboty upłynie pod znakiem poprawiającej się pogody z rozpogodznami do niemal bezchmurnego nieba za co odpowiadał będzie wzmacniający się ośrodek wysokiego ciśnienia przemieszczający się powoli w kierunku wschodnim.
Dalsze umacnianie się wyżu wraz z wędrówką na wschód spowoduje przebudowę pola barycznego umożliwiające napływ cieplejszych iście letnich mas powietrza z południa Europy, ale o tym więcej informacji w sobotę 😉

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analizy pogodowe, Artykuły, Prognozy pogody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *