Adwekcja powietrza arktycznego w najbliższy weekend!!

CORAZ BARDZIEJ DYNAMICZNY NAPŁYW ARKTYCZNEJ MASY POWIETRZA

W najbliższych dniach za sprawą rozbudowy dość silnego i rozległego wyżu Erik nad Skandynawią, a także nurkującego na południowy-wschód Europy ośrodka niskiego ciśnienia Sue zaistnieją warunki do coraz silniejszego napływu zimnego powietrza z dalekiej północy (aż znad Arktyki).

20221115_153224_0000

Jednak zanim tak się stanie to jeszcze w dniu jutrzejszym czeka nas wędrówka słabo aktywnego chłodnego frontu atmosferycznego, który zaznaczy się w formie dużego zachmurzenia i słabych opadów deszczu lub opadów mżawki.

20221115_154014_0000

Za strefą frontową zacznie postępować adwekcja coraz chłodniejszego powietrza, które w pierwszej fazie będzie dość zasobne w wilgoć (na wysokości 850 hPa zaciągane jest dość wilgotne powietrze znad okolic wschodniego Atlantyku), więc o większe przebłyski słońca w najbliższych dniach będzie ciężko.
Od piątku wiele wskazuje na to że napływające powietrze zacznie się osuszać, co zaowocuje pojawieniem się większych rozpogodzeń, a to z kolei przy obecności wyżu przyczyni się do znacznego spadku temperatury.

W takiej sytuacji należy się liczyć z dość szybkim ochłodzeniem, które już w ciągu najbliższego weekendu zaowocuje całodobowymi temperaturami na minusie. Za dnia temperatura będzie oscylować w granicach -1°C, zaś w nocy będzie mogła spaść do zaledwie -6°C – -8°C!!
Tak w ramach ciekawostki wspomnę iż najbardziej ,,odjechana” wersja modelu numerycznego widzi rankiem w niedzielę i poniedziałek wartości rzędu -11°C – -16°C, ale szansę na tak niskie temperatury są raczej marne…

Screenshot_2022-11-15-15-07-21-903

W najbliższych dniach przypomi sobie o nas łagodna zima, która prawdopodobnie zostanie z nami do następnego piątku, a potem zapewne znów zrobi się cieplej. Jednak do tego czasu może jeszcze sporo się zmienić!!

✔️ Wesprzyj Naszą Działalność!! Postaw Nam kawkę!!😉

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analizy pogodowe, Informacja, Prognozy długoterminowe, Prognozy pogody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *