Chłodny front atmosferyczny i kropla chłodu z masową konwekcją

CHŁODNY FRONT ATMOSFERYCZNY I NIEMAL STACJONALNA ,,KROPLA CHŁODU” Z MASOWĄ KONWEKCJĄ

W drugiej części nocy z środy na czwartek (w godzinach wczesno-rannych) nad region nasunie się dość szeroka strefa chłodnego frontu atmosferycznego związanego z ,,nurkującym” ośrodkiem niskiego ciśnienia Nick, któremu towarzyszyć będą słabe, lokalnie umiarkowane opady deszczu.

RS_H_0000.0_0U_2021082506_024-00

Po przejściu frontu zacznie napływać chłodne powietrze z dalekiej północy Europy, które w połączeniu z nasilonym pionowym gradientem temperatury i obecnością nieco bardziej wilgotnego powietrza zapewni warunki do masowego rozwoju konwekcji objawiającej się punktowymi, słabymi burzami.

20210825_125751_0000

Napływające w środkową atmosferę powietrze dość szybko zostanie odcięte od ,,jęzora chłodnego powietrza” tworząc niemal stacjonalną środkowo-troposferyczną ,,kroplę chłodu„, która zostanie z nami przynajmniej przez kilka najbliższych dni sprawiając iż niemal każdego dnia będzie można się liczyć z rozwojem głębszej lub płytszej konwekcji objawiającej się punktowymi, silniejszymi opadami deszczu w towarzystwie silniejszych porywów wiatru (w tym nie można wykluczyć pojedynczych burz).

cfs-avg_z500aMean_eu_1~2

Wygląda na to że do końca wakacji czeka nas chłodna i dość wilgotna aura (z temperaturami nawet grubo poniżej 20°C i z punktowo silniejszymi opadami, a nawet słabymi burzami). Niestety w dalszej perspektywie nadal nie widać żadnego większego ocieplenia…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analizy pogodowe, Artykuły, Prognozy pogody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *