Chłodny front atmosferyczny z większym ochłodzeniem i konwekcją adwekcyjną!

CHŁODNY FRONT ATMOSFERYCZNY Z WIĘKSZYM OCHŁODZENIEM I KONWEKCJĄ W CHŁODNEJ MASIE POWIETRZA

W ciągu najbliższej nocy nad regionem pojawi się chłodny front atmosferyczny, który przyniesie głównie większe zachmurzenie w towarzystwie punktowych opadów deszczu o słabym lub umiarkowanym natężeniu.

Po przejściu strefy frontowej w wyniku odpowiedniego rozlokowania ośrodków barycznych, tj. na południowo-zachodnim skraju niżu Zohan i po wschodniej stronie wyżu Renate, zacznie napływać po raz kolejny chłodne powietrze pochodzenia arktycznego.

0001-129570987_20210421_140418_0000

Napływające powietrze przyczyni się do znacznego zaostrzenia pionowego gradientu temperatury, co z kolei stworzy warunki do rozwoju konwekcji (czwartek i piątek) generującej umiarkowane, punktowo silne opady różnej maści (deszczu, deszczu ze śniegiem, mokrego śniegu, a także krupy śnieżnej) w towarzystwie silnych porywów wiatru dochodzących do 50-70 km/h (punktowo nawet 80 km/h, nałożenie nasilonego poziomego gradientu ciśnienia i rozwój konwekcji), a także bardzo lokalnych pojedynczych wyładowań.

20210421_140027_0000

Adwekcja powietrza arktycznego objawi się także większym spadkiem temperatury w ciągu najbliższyego tygodnia, co odczujemy po temperaturach w najcieplejszym momencie dnia oscylującymi w okolicach 7°C – 10°C oraz temperaturach minimalnych na poziomie 2°C – -2°C (przy gruncie możliwe spadki do nawet -5°C!!).
Przy braku konwekcji takze należy się liczyć z silniejszymi porywami wiatru dochodzącymi do 50 km/h, co związane będzie z nieco nasilonym gradientem ciśnienia.

Screenshot_2021-04-21-13-49-57-519

Przednami kolejna w tym miesiącu sytuacja synoptyczna, która sprzyja napływowi dużo chłodniejszych mas powietrza z dalekiej północy Europy powodujących niewielkie mrozy oraz bardzo fotogeniczną konwekcję adwekcyjną. W dalszej perspektywie (od środy) prawdopodobnie dostaniemy się pod wpływ cyrkulacji południkowej, lecz tym razem z południowej części Europy przyczyniającej się do większych wzrostów temperatur powyżej 15°C – 20°C!! Ale ze względu na odległy termin prognozy mogą ulec zmianie 😉

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analizy pogodowe, Artykuły, Prognozy pogody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *