Głębokie niże w okresie przedświąteczny i świątecznym!!

+++ SERIA GŁĘBOKICH OŚRODKÓW NISKIEGO CIŚNIENIA W OKRESIE PRZEDŚWIĄTECZNYM I ŚWIĄTECZNYM +++

W ciągu najbliższych kilku dni, a także okresu świątecznego będziemy mieli doczynienia z dynamiczną i dość niebezpieczną aurą związaną z przechodzeniem aktywnych i głębokich niżów, więc już teraz prosimy o odpowiednie się przygotowanie do trudnych warunków atmosferycznych.

Pierwszy z ośrodków barycznych o imieniu Zoltan (według DWD Pia) pojawi się w drugiej części jutrzejszego dnia niosąc w pierwszej kolejności umiarkowane, punktowo silne opady deszczu związane z przechodzeniem rozległej strefy ciepłego frontu atmosferycznego.
Następnie nasunie się dynamiczny chłodny front atmosferyczny wzdłuż którego jest wielce prawdopodobne pojawienie się struktur konwekcyjnych (w tym nie można wykluczyć lokalnych burz) generujących przelotne, lecz dość silne opady deszczu i krupy śnieżnej w towarzystwie silnych porywów wiatru dochodzących do 70 – 90 km/h.

20231220_124000_0000

Po przejściu strefy frontowej wiatr na chwilę trochę się uspokoi, ale nie na długo, bo już po godzinie 2:00 (+/-; w nocy z czwartku na piątek) znowu zacznie się nasilać ,,fala wiatrowa”, której apogeum spodziewane jest na piątkowe godziny południowe (godz: 10 – 14) i wtedy maksymalne podmuchy zachodniego wiatru będą mogły osiągać nawet 90 km/h!!

20231220_125610_0000

W sobotę (23 grudnia) będziemy mieli odpoczynek od silnych porywów wiatru (takich powyżej 70 km/h). Jednak za sprawą napływu chłodniejszego powietrza w tylną część niżu opady deszczu zaczną przechodzić w opady deszczu ze śniegiem, a w drugiej części nocy z soboty na niedzielę także śniegu, więc całkiem możliwe że wigilijny ranek będzie w białych krajobrazach ❄️😉 ale niestety nie na długo…

We WIGILIĘ rano możemy mieć niewielką ilość białego puchu, który jednak szybko zniknie za sprawą zbliżania się kolejnego głębokiego niżu, który prawdopodobnie otrzyma imię Abdul.
W godzinach południowych pojawi się rozległy ciepły front atmosferyczny związany z wspominanym ośrodkiem barycznym, który w początkowej fazie będzie generował opady śniegu szybko przechodzące niestety w opady deszczu.
Po przejściu jednego frontu pojawi się kolejny, tym razem chłodny, na którym również należy się liczyć z rozwojem chmur konwekcyjnych z lokalnymi zjawiskami burzowymi oraz jak to było przy wcześniejszym ,,cyklonie” z silnymi porywami wiatru pojawiającymi się zarówno wzdłuż strefy frontowej jak i w tylnej części głębokiego ośrodka niskiego ciśnienia.

20231220_124803_0000

Fala wiatrowa towarzysząca temu układowi, która pojawi się już w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek, tj. 25 grudnia (#Boże_Narodzenie) będzie mogła osiągnąć porywy nawet do 80 – 95 km/h!!
W ciągu dnia mogą być jeszcze obserwowane opady deszczu związane z pofalowany frontem w towarzystwie słabnących podmuchów wiatru, które powinny do nocy z poniedziałku na wtorek ustąpić.

W Drugi Dzień Świąt pogoda powinna się uspokoić, a za sprawą odsunięcia się niżów na wschód oraz rozbudowy silniejszego, mobilnego ośrodka wysokiego ciśnienia zacznie napływać dużo chłodniejsze powietrze z północy Europy, więc wraz z upływem dnia pozostała po niżach wilgoć zacznie zmieniać się w opady śniegu, które przy obecności wyżu, który pozostanie z nami prawdopodobnie do końca roku (ale na sylwester prawdopodobnie pojawi się odwilż) i spadku temperatury będą mogły utrzymać się dłużej…

Oczywiście do Bożego Narodzenia i na dalszy okres prognozy mogą jeszcze ulec zmianie, ale w razie większych zmian pojawi się jeszcze stosowny wpis 😬
Jednak na okres przedświąteczny i Wigilię modele numeryczne już są w miarę zgodne, więc to już pewne że najbliższe dni będą bardzo dynamiczne!!
Rzecz jasna jeszcze pojawią się stosowne ostrzeżenia przed silnymi porywami wiatru, a jak nic się nie zmieni to także być może przed możliwością burz, ale to się okaże w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin 😁

✔️ Wesprzyj Naszą Działalność!! Postaw Nam kawkę!!😉

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analizy pogodowe, Artykuły, Informacja, Prognozy długoterminowe, Prognozy pogody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *