Kolejna fala upałów!!

NADCHODZI KOLEJNA W TYM ROKU FALA UPAŁÓW

W ciągu najbliższych kilku dni w związku z istotną przebudową pola barycznego skutkującą powstaniem dość aktywnego i rozległego ośrodka niskiego ciśnienia Zyprian stacjonującego w okolicach Wysp Brytyjskich oraz rozbudową silnego układu wyżowego Corneliekie (nie ma łatwiejszych imion!! ) nad zachodnią Rosją, ktorego klin zaznaczy się nad wschodnią częścią naszego kraju zaistnieją warunki do dynamicznej, silnej adwekcji mocniej rozgrzanych mas powietrza pochodzenia najpierw polarnomorskiego, a następnie zwrotnikowego.

20210705_151534_0000

Przy takim rozlokowaniu ośrodków barycznych przez przynajmniej najbliższy tydzień należy się liczyć z temperaturami rzędu 28°C – 32°C, a w najgorszym przypadku nawet do 35°C.
Najwyższej temperatury spodziewamy się w środę i czwartek, ale jak widzicie po załączonym wykresie i tabelce różne modele mają odmienne zdanie, co do siły adwekcji gorących/upalnych mas powietrza i ich długości!!

W pierwszych dniach spływu bardzo ciepłego powietrza w związku z szybkim wzrostem temperatury należy się liczyć ze spadkiem wilgotności powietrza, co skutkowało będzie dużą ilością słońca w towarzystwie niemal bezchmurnego nieba (ewentualnie małe zachmurzenie).

20210705_144428_0000

Jednak nic co dobre nie trwa długo i już pod koniec tygodnia w warunkach oddziaływania pofalowanego frontu atmosferycznego zacznie napływać bardziej wilgotne powietrze, które przyczyniać się będzie do rozwoju gwałtowniejszych burz (noc z czwartku na piątek, w piątek, w nocy z piątku na sobotę i częściowo sobotę –> nad naszym regionem).
Oczywiście jeszcze nie jest znana dokładna trajektoria i siła zjawisk burzowych z uwagi na dość odległe terminy. Jednak dość często burze po upałach bywają gwałtowne, o czym mieliśmy szansę się przekonać w tym roku, jak i w latach poprzednich!!

Obserwujemy sytuację na bieżąco, więc możecie być pewni iż w odpowiednim czasie zostaną wydane stosowne ostrzeżenia pogodowe, jak i prognozy burzowe (jeśli będą odpowiednie przesłanki, a wiele wskazuje że będą )

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analizy pogodowe, Artykuły, Prognozy pogody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *