Niż z systemem frontów atmosferycznych, a potem ochłodzenie!!

+++ NIŻ Z SYSTEMEM FRONTÓW ATMOSFERYCZNYCH, A POTEM OCHŁODZENIE +++

Już jutro wpływ na pogodę w regionie będzie miał słabo aktywny ciepły front atmosferyczny związany z niewielkim ośrodkiem niskiego ciśnienia Roland za którym na zaledwie dwa dni napłynie trochę cieplejsza masa powietrza z południowego-zachodu Europy skutkująca wzrostem temperatur w okolice 22°C – 24°C.
Jednak już w nocy z środy na czwartek strefa ciepłego frontu się uaktywni przynosząc słabe lub umiarkowane opady deszczu.
Następnie w ciągu czwartkowego dnia z zachodu na wschód zacznie wędrować chłodny front atmosferyczny powstały wzdłuż ostrzejszej zatoki niżowej, co skutkować będzie rozwojem głębszej, mocniej uwodnionej konwekcji, a co za tym idzie punktowych burz.

00_DWD_Boden+60-32558~2

Po przejściu systemu frontów (piątek i sobota) napłynie jak to zwykle bywa chłodniejsze powietrze polarnomorskie o cechach morskich, które w środowisku większej ilości wilgoci i nieco nasilonego pionowego gradientu temperatury może przyczynić się do rozwoju konwekcji adwekcyjnej generującej punktowo silniejsze opady deszczu lub krupy śnieżnej (szanse na burze są marginalne).
Jakby tego było mało w związku z rozbudową silniejszego wyżu nad Morzem Bałtyckim (prawdopodobnie noszący imię Jenny) i znajdowaniu się na jego wschodnich i południowych peryferiach spłynie jeszcze chłodniejsze powietrze, ale tym razem z dalekiej północy, więc w niedzielę i na początku następnego tygodnia prawdopodobnie na termometrach ujrzymy wartości rzędu zaledwie 10°C – 12°C, a według skrajnej wersji nawet tylko 8°C!! Brrr…
Dodatkowo jeśli w tych dniach pojawią się większe rozpogodzenia (co na tą chwilę ciężko przewidzieć) to zapewne w godzinach nocnych i porannych pojawią się przymrozki, a może nawet pierwsze niewielkie mrozy!!

cfs-avg_mslpaMean_eu_1Screenshot_2021-09-14-13-30-11-522

W dalszej perspektywie silny i rozległy wyż przemieści się na wschód, a co za tym idzie znowu zacznie napływać cieplejsze powietrze z zachodu lub południowego-zachodu, które przy dłuższym oddziaływaniu obszarów podwyższonego ciśnienia wraz z wspomaganiem niżów mogą zapewnić nam dłuższy okres ładnej aury – typowej dla polskiej złotej jesieni!!

Ale czy tak będzie napewno? Przekonamy się gdzieś w środku lub pod koniec następnego tygodnia 😉

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analizy pogodowe, Artykuły, Prognozy pogody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *