Prognoza burzowa – nr 16/2021

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA ze szczególnym uwzględnieniem intensywnych i nawalnych opadów deszczu, silnych i bardzo silnych porywów wiatru, a także w mniejszym stopniu opadów większego gradu.

*WAŻNOŚĆ:
Od 8.07, godz. 20:00 do 9.07, godz. 8:00.

20210708_154108_0000

Uwaga!! Prognozy modeli numerycznych są nadal rozbieżne, ale coś musimy napisać, bo sytuacja jest niebezpieczna!! Przedstawiamy Wam najgorszy scenariusz lekko zmodyfikowany o własne doświadczenie. W ciągu nocy przez nas region może przejść silny MCS, ale równie dobrze może się tylko otrzeć o nas lub dojść w osłabionej postaci, a nawet wogóle może się nie pojawić!! W tak dynamicznej sytuacji synoptycznej należy na bieżąco obserwować sytuację na detektorach i zobrazowaniach radarowych!!

*SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin wpływ na pogodę w regionie będzie miał polarny front atmosferyczny rozdzielający dwa skrajnie zróżnicowane sektory powietrza, które sprzyjać będą powstaniu na froncie zafalowania rosnącego do płytkiego, aktywnego niżu podbijającego wszelkie warunki kinematyczne. Przed frontem (w rejonie zafalowania→ Czechy, południowo-zachodnia Polska) napływać będzie bardzo ciepła i wilgotna masa powietrza, więc należy się liczyć z rozwojem gwałtownych burz.

*OMÓWIENIE SYTUACJI:
Napływające powietrze będzie wilgotne i zasobne w wilgoć (Mixing Ratio do 14-16 g/kg, PWATER 40-50 mm), co skutkowało będzie energią CAPE za dnia rzędu 1000-2000 J/kg (w nocy wartości energii termodynamicznej będą wynosić około 800-1000 J/kg), które przyczyniać się będzie do rozwoju wilgotnej, głębokiej konwekcji.
W związku z bardzo dobrymi warunkami kinematycznymi (LLS 10-12 , DLS 15-20, SRH3 do 400, SRH1 do 250) powstawać będą silne komórki burzowe szybko przekształcające się w dobrze zorganizowane struktury burzowe. Należy się liczyć z rozwojem superkomórek burzowych rozwijających się na obrzeżach MCS-u lub samodzielnie i rozległego mezoskalowego układu konwekcyjnego (MCS) z wbudowaną linią szkwału (w formie Bow Echo) –> którego dokładna trajektoria nie jest jeszcze znana!!
Podczas przechodzenia burz należy się liczyć z intensywnymi i nawalnymi opadami deszczu rzędu 30-50 mm, silnymi i bardzo silnymi porywami wiatru dochodzącymi do 70-90 km/h (punktowo możliwe porywy do nawet 100 km/h!!) i opadami gradu o średnicy do 3-4 cm (głównie w początkowej fazie formacji burzowej lub z superkomórek burzowych).

Prosimy o przekazanie informacji dalej ‼️ Aby mogła dotrzeć do jak największej liczby odbiorców ‼️

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły, Prognozy burzowe, Prognozy pogody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *