Prognoza burzowa – nr 20/2021

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA ze szczególnym uwzględnieniem intensywnych i nawalnych opadów deszczu, silnych i bardzo silnych porywów wiatru, opadów dużego gradu i w mniejszym stopniu trąbami powietrznymi.

Uwaga!! Możliwa aktualizacja stopnia zagrożenia lub czasu trwania prognozy!!

*WAŻNOŚĆ:
Od 14.07, godz. 8:00 do 15.07, godz. 8:00.

20210713_140813_0000

*SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
W dniu dzisiejszym wpływ na pogodę w regionie będzie wielocentryczny układ niskiego ciśnienia Bernd wraz z zaostrzoną zatoką niżową wzdłuż której pojawi się poraz kolejny polarny front atmosferyczny z tendencją do tworzenia zafalowań rosnących do płytkich ośrodków barycznych, jak i kilku niewielkich niżów, a także z przedfrontową strefą zbieżności wiatru, więc należy się liczyć z rozwojem głębokiej, wilgotnej konwekcji.

*OMÓWIENIE SYTUACJI:
Przed frontem, jak i w obszarze strefy zbieżności wiatru napływać będzie bardzo ciepłe i wilgotne powietrze zwrotnikowe charakteryzujące się energią CAPE rzędu 2000-2500 J/kg, co w środowisku nasilonego przepływu powietrza w środkowej warstwie atmosfery, obecnością rejonu wyjścia prądu strumieniowego i płytkich niżów przyczyni się do rozwoju gwałtownych burz.
W związku z dobrymi/bardzo dobrymi warunkami kinematycznymi (LLS 10-15, DLS 15-22, SRH3 do 400, SRH1 do 200) powstanie kilka fal bardzo dobrze zorganizowanych burz. W pierwszej fazie należy się liczyć z rozwojem kilku silnych superkomórek burzowych poprzedzających drugą falę burz w formie większego układu burzowego z wbudowaną linią szkwału (nie można wykluczyć Bow Echo, segmentów Bow Echo, sygnatury LEWP), po jego przejściu prawdopodobnie pojawi się jeszcze jeden taki układ burzowy z kolejną linią szkwału, ale zapewne trochę słabszą (oba już mogą mieć rozmiary MCS).
Podczas przechodzenia burz należy się liczyć z intensywnymi i nawalnymi opadami deszczu rzędu 40-50 mm, silnymi i bardzo silnymi porywami wiatru dochodzącymi do 80-100 km/h (lokalnie i powyżej 100 km/h), opadami gradu o średnicy do 4-6 cm (głównie z superkomórek burzowych), a także jeśli pojawią się sprzyjające warunki wilgotnościowo-termodynamiczne w dolnej części atmosfery (o coś nie jest tak prosto) to nie można wykluczyć powstania silniejszej trąby powietrznej.

Prosimy o przekazanie informacji dalej ‼️ Aby mogła dotrzeć do jak największej liczby odbiorców ‼️

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły, Prognozy burzowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *