Prognoza burzowa – nr 7/2022

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA ze szczególnym uwzględnieniem silnych i bardzo silnych porywów wiatru, a w niewielkim stopniu przed możliwością rozwoju zalążków trąb powietrznych/krótkotrwałej trąby powietrznej.

*WAŻNOŚĆ:
Od 16.02, godz. 23:59 do 17.02, godz. 23:59.

20220216_154305_0000

*SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin wpływ na pogodę w regionie będzie miała niewielka, ale ostra zatoka niskiego ciśnienia związana z głębokim ośrodkiem niskiego ciśnienia Ylena (według DWD Orkan Dudley), który jutro w godzinach południowych znajdował się będzie w środkowo-południowej części Bałtyku. Wzdłuż zatoki niżowej pojawi się chłodny front atmosferyczny, który będzie wypierał dość ciepłe i wilgotne powietrze pochodzenia polarnomorskiego.

*OMÓWIENIE SYTUACJI:
Przed frontem napływać będzie wilgotne, dość ciepłe powietrze polarnomorskie (MixingRatio do 7g/kg,T2M w godzinach rannych rzędu 10°C – 12°C ) cechujące się energią CAPE do 200 – 300 J/kg, co przyczyni się do rozwoju głębszej konwekcji i burz.
W związku z bardzo dobrymi warunkami kinematycznymi (DLS do 30 – 40,LLS do 20, SRH 1 do 400-600) wspomaganymi przez dynamiczny chłodny front atmosferyczny i silny prąd strumieniowy z wschodnim regionem wyjścia należy się liczyć z rozwojem szybko przemieszczającej się rozległej liniowej formacji konwekcyjno-burzowej z wbudowaną linią szkwału (możliwy układ NCFR podobny do tego styczniowego) i superkomórkami burzowymi.
Po przejściu frontu napłynie chłodniejsza, chwiejna masa powietrza, która w środowisku nasilonego przepływu powietrza powodować będzie powstawanie komórek i pasm konwekcyjnych wraz z punktowymi zjawiskami burzowymi.
Podczas przechodzenia burz należy się liczyć z silnymi i bardzo silnymi porywami wiatru dochodzącymi do 100 -110 km/h (nie można wykluczyć pojedynczego podmuchu do nawet 115 -120 km/h), punktowo intensywnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem lub nawet mokrego śniegu i opadami drobnego gradu lub krupy śnieżnej.
Dodatkowo w związku z obecnością sporej ilości wilgoci w dolnej części atmosfery (CAPE 0-2 km), dużej skrętności burzowej i ostrej zatoki niżowej nie można wykluczyć powstania zalążków trąb powietrznych lub nawet krótkotrwałej trąby powietrznej (jednak szanse na tą niewielkie).

Prosimy o przekazanie informacji dalej ‼️ Aby mogła dotrzeć do jak największej liczby odbiorców ‼️

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły, Prognozy burzowe, Prognozy pogody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *