Przebudowa sytuacji barycznej – rozległy wał wyżowy

+++ PRZEBUDOWA SYTUACJI BARYCZNEJ – ROZLEGŁY WAŁ WYŻOWY +++

W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin zaczniemy dostawać się pod wpływ klinu, a następnie rozległego ośrodka wysokiego ciśnienia Olenka, który za kilka dni stworzy wał wyżowy rozciągający się od Atlantyku aż po wschodnią część Europy. Ośrodek baryczny sterował będzie pogodą w Polsce i nad naszym regionem przez najbliższy tydzień, a jeśli dobrze pójdzie to może i jeszcze dłużej.

Początkowo jeszcze na południu i w centrum nie można wykluczyć trochę większej ilości wilgoci, która przyniesie trochę więcej chmur, z których jednak nie powinno padać. Napływająca masa powietrza polarnomorskiego stopniowo będzie się osuszała i już od początku następnego tygodnia będziemy mogli cieszyć się bezchmurnym niebem i brakiem większych opadów przynajmniej do końca tygodnia, co widzimy po ujemnej anomalii rozkładu opadów.
Jeśli chodzi o temperaturę w najcieplejszym momencie dnia to termometry będą oscylować w granicach 20°C – 24°C, co przełoży się z kolei na dodatnią anomalię rozkładu temperatury powietrza w tym okresie.

20230901_115040_0000

Patrząc jeszcze dalej, w perspektywie całego miesiąca, należy się liczyć z dalszą dominacją ośrodków wyżowych, choć pojawiać się mogą okresy z wędrówką aktywniejszych frontów i niżów z południowej części Europy, ale to będzie stosunkowo rzadka sytuacja, na co wskazuje ujemna anomalia rozkładu opadów we wrześniu.
Poza tym, wygląda na to, że dziewiąty miesiąc roku będzie przyjemnie ciepły z temperaturami maksymalnymi rzędu 21°C – 24°C, choć niekiedy pojawiać się będą pojedyncze dni z wskazaniami termometrów powyżej 25°C.

20230901_113934_0000

Podsumowując: Wrzesień będzie dość suchy i ciepły, z momentami kiedy to napływać będzie dużo cieplejsza masa powietrza, która może kończyć się przechodzeniem aktywniekszych frontów atmosferycznych.

Oczywiście to tylko prognozy długoterminowe, więc nie musi być tak na 100%!!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analizy pogodowe, Informacja, Prognozy długoterminowe, Prognozy pogody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *