Rozległy wyż Jenny = ujemna anomalia temperatury powietrza

ROZLEGŁY WYŻ JENNY = UJEMNA ANOMALIA TEMPERATURY POWIETRZA

W ciągu najbliższego tygodnia (mniej więcej) za sprawą odpowiedniego rozlokowania ośrodków barycznych (tj. rozległego wyżu nad Skandynawią sięgającego klinem naszego kraju i niżu na wschód od Polski) powstanie korytarz, którym zacznie napływać chłodniejsza masa powietrza z północnego-wschodu Europy przyczyniająca się do wystąpienia na naszym obszarze ujemnej anomalii temperatury względem średniej wieloletniej rzędu 2°C.
Dla tego konkretnego okresu synoptycznego oznacza to temperatury w najcieplejszym momencie dnia wynoszące 12°C – 14°C (więc nieco cieplej niż to było w prognozach sprzed kilku dni), zaś w godzinach nocnych i porannych przy spodziewanym dość małym zachmurzeniu temperatury minimalne będą mogły spaść do zaledwie 5°C!!
Dodatkowo w tych dniach obejdzie się bez większych opadów (w zasadzie szanse na jakiś opad będą marginalne), więc będziemy mogli się cieszyć dużo większą dawką słońca!!

emtbkna~2cfs-avg_T2maMean_eu_1

Prawdopodobnie do końca września pozostaniemy z ujemną anomalią temperatur, choć coraz bardziej będzie się ona zbliżać do normy wieloletniej. W dalszej perspektywie (początek października) widać powrót temperatur w okolicach 20°C, ale czy tak będzie to zobaczymy!! (ale o przekroczeniu 20°C w tym roku już pewnie możemy sobie pomarzyć!!)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analizy pogodowe, Artykuły, Prognozy pogody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *