Systemy frontów atmosferycznych i powrót łagodniej zimy

SYSTEMY FRONTÓW ATMOSFERYCZNYCH I POWRÓT ŁAGODNEJ ZIMY

Rozkład ośrodków barycznych i frontów atmosferycznych na czwartek - godz. 12:00 i Temperatura powietrza na wysokości 500 hPa na piątek - godz. 12:00, źródło: wetterpate.de, wetter3.de

Rozkład ośrodków barycznych i frontów atmosferycznych na czwartek – godz. 12:00 i Temperatura powietrza na wysokości 500 hPa na piątek – godz. 12:00, źródło: wetterpate.de, wetter3.de

W dniu jutrzejszym nad regionem pojawi się system chłodnych frontów atmosferycznych powiązanych zatoką niskiego ciśnienia i płytkimi ośrodkami niżowymi z niżem Friedrich ulokowanym nad zachodnią Rosją.
Na pierwszej strefie opadowej chłodnego frontu atmosferycznego w środowisku nasilonego gradientu pionowego temperatury i obecności nieco nasilonego przepływu powietrza powstawać będą słabo wypiętrzone komórki i pasma konwekcyjne generujące umiarkowane, punktowo silniejsze opady deszczu (punktowo krupy śnieżnej) w towarzystwie silniejszych porywów wiatru do 60 km/h.

Prognozowany rodzaj i natężenie opadów na czwartek, źródło: prognoza numeryczna ICM, model UM 1.5 km

Prognozowany rodzaj i natężenie opadów na czwartek, źródło: prognoza numeryczna ICM, model UM 1.5 km

Na kolejnej strefie frontowej należy się liczyć z podobnym scenariuszem, z tym że, z biegiem czasu za sprawą spływu w tylną część frontu chłodniejszego powietrza z północy Europy i spowodowanym tym samym spadkiem temperatury w przyziemnej warstwie atmosfery, opady deszczu zaczną przechodzić w opady deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu.

W związku z tym na drogach będą trudne warunki, więc już teraz prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości do panujących warunków!!

Pomimo obecności aż dwóch chłodnych frontów atmosferycznych łączne sumy opadowe nie będą jakieś duże, myślimy że rzędu 5-10 mm!!

Prognozowany rodzaj i natężenie opadów na noc z czwartku na piątek, źródło: prognoza numeryczna ICM, model UM 1.5 km

Prognozowany rodzaj i natężenie opadów na noc z czwartku na piątek, źródło: prognoza numeryczna ICM, model UM 1.5 km

Po przejściu systemu frontów atmosferycznych w ciągu najbliższego weekendu i na początku przyszłego tygodnia za sprawą odpowiedniego rozlokowania ośrodków barycznych,tj. niżu Friedrich na wschód i silnego wyżu Kesja na zachód od nas przemieszczającego się z czasem na południe Europy. Przyczyni się to do napływu dużo chłodniejszego powietrza znad Skandynawii objawiającego się spadkami temperatur w godzinach nocnych i rannych w okolice -2°C- -5°C (jednak zważywszy na niewielkie zachmurzenie możliwe iż lokalnie temperatura może być jeszcze trochę niższa!!), a za dnia z temperaturami maksymalnymi na poziomie zaledwie 2°C – 4°C!! Na północy kraju możliwa konwekcja związana z bałtyckim ,,efektem jeziora”, tak w ramach ciekawostki.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na sobotę, źródło: meteologix.com

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na sobotę, źródło: meteologix.com

W dalszej perspektywie spodziewana jest większa dynamika i prawdopodobnie dostaniemy się we władanie głębszego ośrodka niżowego z tendencją do tworzenia wtórnych niżów skutkującego pojawieniem się silnych opadów różnej maści w towarzystwie silnego wiatru. Czy tak będzie dowiemy się zapewne dopiero w następnym tygodniu, gdy prognozy będą klarowniejsze.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analizy pogodowe, Artykuły, Prognozy pogody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *