Wyż z coraz większym mrozem i wieloskalowe opady śniegu.

WYŻ Z CORAZ WIĘKSZYM MROZEM I WIELOSKALOWE OPADY ŚNIEGU Z ZAWIEJAMI I ZAMIECIAMI ŚNIEŻNYMI 

Z biegiem najbliższych godzin klin wysokiego ciśnienia przeorganizuje się na osobny ośrodek wysokiego ciśnienia GISELA_III, a następnie w rozległą, silną bruzdę wysokiego ciśnienia rozciągającą się aż od Islandii po środkową Rosję, tym samym sprowadzając coraz zimniejszy strumień arktycznego powietrza, co objawi się spadkiem temperatury minimalnej do -10°C- -15°C.

Temperatura powietrza na wysokości 850 hPa na niedzielę - godz. 00 (górna grafika po lewo), na wtorek - godz. 12:00 (górna grafika po prawo), na czwartek - godz. 12:00 (dolna grafika po lewo) i na sobotę - godz. 00 (dolna grafika po prawo), źródło: wetter3.de

Temperatura powietrza na wysokości 850 hPa na niedzielę – godz. 00 (górna grafika po lewo), na wtorek – godz. 12:00 (górna grafika po prawo), na czwartek – godz. 12:00 (dolna grafika po lewo) i na sobotę – godz. 00 (dolna grafika po prawo), źródło: wetter3.de

A po odsunięciu się niżu wraz z zachmurzeniem i opadami na wschód oraz przebudowie bruzdy w silny wyż z ciśnieniem rzędu 1045 hPa+ na zachodzie, zaistnieją warunki do jeszcze silniejszego spływu zimnego powietrza (czwartek, piątek, sobota i wiele wskazuje że następne dni!!) skutkującego temperaturami w najchłodniejszym momencie dnia w okolicach -16°C- -20°C (lokalnie możliwe i nawet -25°C).

IMG_20210206_112149

Jakby tego było mało w pobliżu południowej granicy Polski przechodził będzie aktywny niż wraz z ostrą zatoką niżową powiązaną z wielocentrycznym ośrodkiem niskiego ciśnienia TRISTAN, stacjonującym nad środkowo-południową Europą.
Wraz z wspomnianym niżem i zatoką pojawią się dwa rozległe, wilgotne ciepłe fronty atmosferyczne przynoszące w nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek na obszarze naszego regionu opady śniegu o zmienny natężeniu (głównie umiarkowane, choć punktowo możliwe są i silniejsze opady) skutkującego pojawieniem się około 10-20 cm świeżej pokrywy śnieżnej, co przed spodziewanymi silnymi mrozami pomoże choć trochę zabezpieczyć uprawy i mienie przed skutkami niskiej temperatury.

Prognozowana pokrywa śnieżna według modelu WRF-ARW 12 KM (górna grafika), GFS (grafika po prawo) i ICON (grafika po lewo).

Prognozowana pokrywa śnieżna według modelu WRF-ARW 12 KM (górna grafika), GFS (grafika po prawo) i ICON (grafika po lewo), źródło: meteologix.com, modellzentrale.de 

Dodatkowo w związku z zaostrzeniem gradientu barycznego pomiędzy bruzdą wyżową, a niżem pojawią się silniejsze porywy wiatru dochodzące do 50-70 km/h, więc należy się liczyć z pojawieniem zamieci i zawieji śnieżnych oraz punktowych śnieżyc.

Przed nami kilkanaście dynamicznych godzin związanych z przechodzeniem śnieżnych frontów atmosferycznych przy temperaturze minimalnej poniżej -10°C i silniejszych porywach wiatru, a w kolejnych dniach głównym naszym zmartwieniem będą coraz niższe temperatury z spadkami pod koniec tygodnia w okolice -20°C.

Oczywiście im dalsze prognozy tym istnieją szanse na pewne zmiany, ale przy tak silnych obszarach wysokiego ciśnienia nie liczyłbym na to, ale czas pokaże.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analizy pogodowe, Artykuły, Prognozy pogody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *