Zokuldowany front atmosferyczny z mieszanymi opadami

ZOKULDOWANY FRONT ATMOSFERYCZNY Z MIESZANYMI OPADAMI

Już w nocy i w ciągu jutrzejszego dnia wpływ na pogodę w regionie będzie miała zatoka niżowa niżu Otto wraz z rozciągającym się wzdłuż niej zokuldowanym frontem atmosferycznym o cechach frontu ciepłego.

IMG_20210320_113642

Rozkład ośrodków barycznych i frontów atmosferycznych na niedzielę – godz. 12:00 + prognozowany kierunek ruchu zokuldowanego frontu (fioletowa strzałka) + spodziewany napływ powietrza (niebieska strzałka) + prognozowany kierunek ruchu ciepłego frontu (zielone strzałki), źródło: wetterpatte.de + własna obróbka

Na strefie frontowej pojawiać się będą opady mieszane o zmiennym natężeniu (głównie słabym lub umiarkowanym). Na czole frontu będą to opady śniegu przechodzące wraz z dalszą wędrówką na południe w opady mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem. W tylnej części możliwe że pojawią się nawet opady samego deszczu, które w początkowej fazie będą zamarżać powodując powstanie oblodzeń.

Podczas opadów jak i po ich zakończeniu w związku z spadkiem temperatury poniżej 0°C należy się liczyć z rozwojem śliskich nawierzchnii na drogach (chodnikach), a przy opadach śniegu z ograniczoną widocznością.
W takiej sytuacji prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas prowadzenia pojazdów i o dostosowanie prędkości do panujących warunków atmosferycznych!!

Screenshot_2021-03-20-12-04-37-993

Prognozowany rodzaj i natężenie opadów na niedzielę – godz. 8:00, godz. 12:00 i godz. 16:00, źródło: prognoza numeryczna ICM ,- model UM 1.5 km, mapy.meteo.pl

Po przejściu frontu okulzji na około dwie doby napłynie nieco chłodniejsze powietrze, które objawi się w postaci rozwoju większej ilości chmur kłębiastych (płytka konwekcja, na wschodzie kraju nieco głębsza) i nocnych/porannych spadków temperatury poniżej 0°C.
Jednak już około wtorku pojawi się ciepły front atmosferyczny za którym zacznie napływać cieplejsze powietrze polarnomorskie oznaczające prawdopodobnie przyjście długooczekiwanej WIOSNA!! Więcej informacji wkrótce !!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analizy pogodowe, Artykuły, Prognozy pogody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *