Odbudowa strefowej cyrkulacji powietrza = silne fale wiatrowe i aktywne fronty atmosferyczne!!

ODBUDOWA STREFOWEJ CYRKULACJI ATMOSFERY = SERIA GŁĘBOKICH NIŻÓW Z SILNYMI FALAMI WIATROWYMI I AKTYWNYMI FRONTAMI ATMOSFERYCZNYMI

Po kilku dniach spokoju i pięknej iście wiosennej aury czeka nas dość dynamiczna odbudowa strefowej cyrkulacji atmosfery skutkującej wędrówką znad Atlantyku serii głębokich ośrodków niskiego ciśnienia (pierwszy niż o imieniu Ylenia, a drugi prawdopodobnie przyjmie imię Zeynep lub Antonia) rozwijających się w zasięgu silnego prądu strumieniowego.

20220214_122817_0000

W takiej sytuacji synoptycznej należy się liczyć z wystąpieniem przynajmniej dwóch silnych fali wiatrowych – z których pierwsza pojawi się w drugiej części nocy z środy na czwartek, w czwartek i częściowo w nocy z czwartku na piątek, zaś druga w nocy z piątku na sobotę i częściowo sobotę.
Jednak na tą chwilę zajmiemy się pierwszą strefą silnych porywów wiatru, gdyż do drugiej fali jest jeszcze sporo czasu, więc dokładna trajektoria i głębokość ośrodka niżowego, a co za tym idzie spodziewanych podmuchów wiatru nie jest jeszcze znana, ale wiele na to wskazuje iż może być silniejsza od pierwszej!!
Pierwsza fala na terenie naszego regionu objawi się porywami wiatru dochodzącymi do 80 – 90 km/h (podczas przechodzenia konwekcji punkowo możliwe i 95-100 km/h!!).
Z kolei podczas drugiej fali w najbardziej pesymistycznej wersji mogą pojawić się podmuchy do 100 -105 km/h, a w przypadku konwekcji nawet do 110 -120 km/h!! (jednak to jest najczarniejszy scenariusz i wszystko zależało będzie od trajektorii, głębokości niżu i innych ośrodków barycznych – jeszcze nie pewne!!).

Jakby tego było mało z wspomnianym głębokimi ośrodkami niżowymi związane będą dość mocno uwodnione i aktywne systemy frontów atmosferycznych w rejonie których mogą rozwijać się struktury konwekcyjne (a nawet burzowe!!) napędzane przez silne ruchy wznoszące chłodnych frontów atmosferycznych oraz silny środkowo-troposferyczny prąd strumieniowy.
Podczas przechodzenia owych struktur pojawiać się będą punktowe silne i bardzo silne porywy wiatru (nawet silniejsze niż wynika to z prognoz!!) w towarzystwie intensywnych opadów deszczu (w tylnej części frontów również deszczu ze śniegiem, a nawet mokrego śniegu) i drobnego gradu (lub krupy śnieżnej).

Screenshot_2022-02-14-12-14-58-753

Tak więc przed nami powrót do dynamicznej sytuacji synoptycznej typowej dla ciepłej, bezśnieżnej zimy z silnie odbudowującymi się strefowymi cyrkulacjami, do który zapewne już teraz i w przyszłości musimy się przyzwyczaić!! Zmiany klimatu stają się coraz bardziej widoczne!!

P.S. Tabelka z porywami wiatru na 19.02 ma innych kolor, bo jeszcze może wiele się zmienić – porywy mogą być i słabsze, jak i silniejsze!!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analizy pogodowe, Artykuły, Prognozy długoterminowe, Prognozy pogody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *