Skraj wyżu Holm- ciepłe, ale wilgotne masy powietrza

SKRAJ WYŻU HOLM – NAPŁYW CIEPŁYCH, ALE WILGOTNYCH MAS POWIETRZA 

W ciągu najbliższych dwóch dni znajdować się będziemy na północnym skraju rozległego ośrodka wysokiego ciśnienia Holm znad południowej części Europy w rejonie napływu ciepłych mas powietrza pochodzenia polarnomorskiego, które przyczynią się do wzrostu temperatury maksymalnej w okolice 8°C – 9°C (punktowo nawet do 10°C!!).
Niestety napływające powietrze charakteryzować się będzie dużą zawartością wilgoci owocującej obecnością dużej ilości chmur warstwowych piętra niskiego lub średniego z słabymi opadami deszczu lub mżawką, choć nie można wykluczyć również pojawienia się przejaśnień.

20220208_145920_0000

20220208_150457_0000

W dalszej perspektywie (w nocy z czwartku na piątek i częściowo w piątek) pojawi się chłodny front atmosferyczny za którym na około 2 dni napłynie chłodniejsze powietrze z północy Europy, co związane będzie z znajdowaniem się po wschodniej stronie wyżu Ingo.
W jeszcze dalszych prognozach owy ośrodek baryczny przemieści się na wschód i znów zacznie napływać cieplejsze powietrze.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analizy pogodowe, Artykuły, Prognozy pogody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *