Wyż Rosyjski – stopniowe ochłodzenie z przygruntowymi przymrozkami/mrozami!

SILNY WYŻ – STOPNIOWE OCHŁODZENIE Z PRZYGRUNTOWYMI PRZYMROZKAMI LUB NIEWIELKIMI MROZAMI

W ciągu kilku najbliższych dni w związku z rozbudową w naszym kierunku silnego, a zarazem rozległego ośrodka wysokiego ciśnienia Lioba z centrum nad zachodnią Rosją zacznie napływać po jego południowej stronie chłodniejsze i suche powietrze polarno-kontynentalne.

20211007_135335_0000

W takiej sytuacji należy się liczyć z niemal bezchmurną aurą, a także za sprawą operacji promieni słonecznych z temperaturami w najcieplejszym momencie dnia rzędu 14°C – 10°C (z najniższymi wartościami w środku następnego tygodnia).
Niestety bez obecności większego zachmurzenia spowodowanego adwekcją suchego powietrza w godzinach nocnych i porannych (przede wszystkim weekend i początek przyszłego tygodnia) będzie dochodziło do radiacyjnego wychładzania się przyjemnej warstwy atmosfery, czego skutkiem będą niskie temperatury, przygruntowe przymrozki, a nawet niewielkie mrozy.
Prognozowane temperatury minimalne w takiej sytuacji na wysokości 2m wynosić będą od 3°C do -1°C. Przy gruncie możliwe że temperatura spadnie do -3°C (najniższe wartości na otwartych przestrzeniach i niżej położonych terenach).

UWAGA‼️ Zalecamy jakoś zabezpieczyć Wasze roślinki przed przymrozkami i niewielkimi mrozami!!

20211007_133303_0000

Na początku następnego tygodnia (jeśli nic się nie zmieni) pojawi się chłodny front atmosferyczny za którym w związku z powstaniem wyżu na zachód od Nas zacznie napływać jeszcze chłodniejsze powietrze z północy Europy. Jednak zapewne owa masa powietrza będzie miała więcej wilgoci i chmur, więc już nie powinny być aż tak duże rozpiętości temperatur pomiędzy dniem, a nocą… ale czy tak będzie dowiemy się za kilka dni 😉

Mimo wszystko za sprawą dużej ilości słońca i dość umiarkowanych temperatur za dnia w dalszym ciągu będzie to bardziej pogoda typowa dla POLSKIEJ ZŁOTEJ JESIENI niż później jesieni… A te przymrozki nie powinny nam popsuć humoru, bo to też taki jesienny smaczek.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analizy pogodowe, Artykuły, Prognozy pogody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *