Zatoka niżowa z chłodnymi frontami atmosferycznymi

ZATOKA NIŻOWA Z CHŁODNYMI FRONTAMI ATMOSFERYCZNYMI 

W ciągu najbliższych dwóch dni wpływ na pogodę w regionie będzie miała ostrzejsza zatoka niskiego ciśnienia związana z niżem Finn znad północnej Skandynawii wzdłuż której pojawią się dwa fronty atmosferyczne.

20211011_141458_0000

Pierwszy z nich zaznaczy się w ciągu nadchodzącej nocy, ale w związku z tym że będzie już zanikał oprócz większego zachmurzenia nie powinień przynieść dużych opadów (może lokalnie pomżyć).
Drugi dużo bardziej aktywny chłodny front atmosferyczny pojawi się w ciągu wtorkowego dnia i na nim należy się liczyć z umiarkowanymi, punktowo silniejszymi (jeśli wbudują się się komórki konwekcyjne) opadami deszczu, a w przypadku konwekcji również opadami krupy śnieżnej lub drobnego gradu.

Za wspomnianym frontem (w nocy z wtorku na środę i w środę) w środkowej warstwie atmosfery pojawi się jęzor chłodnego powietrza z temperaturą rzędu -30°C, który przyczyni się do zaostrzenia pionowego gradientu temperatury i co za tym idzie do rozwóju komórek i pasm konwekcyjnych z punktowo silniejszymi opadami deszczu (lokalnie krupy śnieżnej lub drobnego gradu) w towarzystwie silniejszych porywów wiatru dochodzących do 60 km/h.

20211011_142014_0000

W kolejnych dniach (w czwartek i zapewne w piątek) w wyniku pojawienia się większych przejaśnień nie można wykluczyć kolejnych spadków temperatury minimalnej w okolice 0°C. Choć zależało to będzie od wielkości zachmurzenia w godzinach nocnych i porannych, a tego na tą chwilę nie da się tak dokładnie przewidzieć…

W weekend prawdopodobnie pojawi się więcej dynamicznej aury i trochę cieplejsza masa powietrza, ale czy tak będzie dowiemy się w kolejnych dniach!!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analizy pogodowe, Artykuły, Prognozy pogody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *